
Despre învățătura Starețului Tadei și igiena minții – p. Teologos
22 noiembrie 2025
Întrebări și răspunsuri despre: fericire, panică, rugăciuni, chipul sfinților…
23 noiembrie 2025Vă oferim un film extraordinar, de o eleganță dramatică, un film în care avem un exemplu de om care s-a străduit într-adevăr să schimbe din rădăcini ordinea politică din vremea sa, încercând să dărâme unul dintre pilonii de bază ai Imperiului Britanic: sclavagismul.
Da, într-un Imperiu care se prezenta „creștin”, exista acest flagel pe care filmul reușește să-l prezinte în toată drama sa, în care, totuși, exista și nădejdea în Hristos. Nu lipsesc însă umorul fin și dragostea adevărată, interpersonală a familiei care îl înconjoară pe eroul principal.
Oferim acest film ca temă de casă tuturor oamenilor politici, indiferent de orientarea politică sau structura în care se află (parlament, guvern). Este un film istoric de elită.
Vizionare plăcută!
Pomelnice online și donații
Doamne ajută!
Dacă aveți un card și doriți să trimiteți pomelnice online și donații folosind cardul dumneavoastră, sau/și să susțineți activitatea noastră filantropică, inclusiv acest site, vă rugăm să introduceți datele necesare mai jos pentru a face o mică donație. Forma este sigură – procesatorul de carduri este Stripe – leader mondial în acest domeniu. Nu colectăm datele dvs. personale.
Dacă nu aveți card sau nu doriți să-l folosiți, accesați Pagina de donații și Pomelnice online .
Ne rugăm pentru cei dragi ai dumneavoastră! (vă rugăm nu introduceți detalii neesențiale precum dorințe, grade de rudenie, introduceri etc. Treceți DOAR numele!)
Mai ales pentru pomelnicele recurente, vă rugăm să păstrați pomelnicele sub 20 de nume. Dacă puneți un membru al familiei, noi adăugăm „și familiile lor”.
Dumnezeu să vă răsplătească dragostea!









6 Comment
Sunt frumoase aceste filme, dar daca puteti, sa mai gasiti va rog animatii asa ca si filmul de acum cateva saptamani. Sunt minunate.
Într-adevăr ar fi minunat să avem cât mai mulți oameni politici ca și William Wilberforce. De menționat că sclavia în coloniile Imperiului Britanic a fost abolita abia în 1833 și că sclavia nu ar fi fost posibilă fără ajutorul unor conducători locali din Africa care și-au clădit bunăstarea pe nefericirea zecilor de mii de negri răpiți din satele lor.
Interesantă este și transformarea Imperiului Britanic în Commonwealth, care n-a fost rezultatul unui război ci a înțelegerii de către oameni politici înțelepți, că nu mai merge așa cum era și că pentru a nu pierde totul, este mai bine să realizezi și să accepți acea transformare.
Doamne ajută,
Foarte SENSIBIL.. subiectul filmului.
–
🌴”Unii ” spun că pe unde au colonizat
englezii, francezii, olandezii, au și ‘Civilizat ”
localnicii și au și dus religia creștină…
Bineînțeles k au fost abuzuri și au exploatat
din plin, minele de diamante, plantațiile
de cacao ,cafea, și.a.m.d.
–––___
P.s.
🌴Am găsit un frumos blog,
al unui român , cred, din Cluj, călător și
pasionat de Africa. Găsiti mai multe
articole relevante pe link -ul de mai jos. Citat:
🐆🌞🦒🥥 „Inainte de a merge in Africa
trebuie sa te vaccinezi – împotriva febrei galbene e obligatoriu, dar vaccinuri împotriva tifosului si hepatitei sunt recomandate.
In Africa, trebuie sa te protejezi si de
malarie, luând profilactice.
Când esti acolo, esti atent ce
mănânci si mai ales ce bei, pentru a nu te imbolnavi.!”
Sursă:
https://www.olumemare.ro/?p=566
Doamne ajută!
🙏
🇬🇧 excelent făcut filmul și interpretarea
Actorilor.
Uite așa , pe spinarea sclavilor,
S-au dezvoltat „țările dezvoltate”.
(GB, Olanda etc)
Între timp, curtea regala britanică
Tot încearcă să-și ceară scuze! ⛓️
–p.s.
În vizita lor în Jamaica, Prințul
William a ținut un discurs fără
precedent, cerându-și scuze pentru
sclavie și denunțând-o,
spunând: „Nu ar fi trebuit să
se întâmple niciodată”. Într-un moment
tensionat..(…)
https://youtu.be/G6q5mOKDtiQ?si=aJnV8QDJYgDNoIe9
Ce film minunat! Multumim!! Pe mine ma gaseste la acea rascruce … Mi-a venit ca un raspuns.
Am gasit si cartea scrisa de el:
https://www.amazon.com/William-Wilberforce-ebook/dp/B07C9FZWN6?ref_=ast_author_mpb
Si aici un mic documentar din doua parti despre convertirea lui John Newton, batranul parinte de care William asculta si cel ce a scris Amaizing Grace …
Writer of ‘Amazing Grace’ Overcame His Dark Past | John Newton | Part 1 |
https://www.youtube.com/watch?v=7DChiO3SDl8
Men of Faith Part 2 – How John Newton Wrote „Amazing Grace” | Saved By Mother’s Prayers
https://www.youtube.com/watch?v=b9hmPfv6VdY&list=PLOc3RSMU6H2NgHohoVluc2dWMtzkoLprU&index=16
&
William Wilberforce The Story of Amazing Grace
https://www.youtube.com/watch?v=i0aA40_XRvs