
În memoria lui Charlie Kirk – p. Iosia Trenham
17 septembrie 2025
Subiectele discuției private dintre Patriarhul Ecumenic și Donald Trump
18 septembrie 2025Urmăriți un material care prezintă situația catastrofală din Grecia (și nu numai) datorată prăbușirii ratei natalității.
Vizionare plăcută!
Powered by RedCircle
Criza demografică din Grecia: peste 700 de școli se închid, natalitatea este în scădere
Sate goale, forță de muncă împovărată și acum școli închise. Au trecut ani de când Grecia a ieșit din dureroasa criză economică, dar acum țara se confruntă cu o altă urgență: scăderea populației. Populația Greciei ar putea scădea cu 25% până în 2070. Oamenii nu au suficienți copii. Elon Musk a prezis moartea Greciei, iar țara a decis să închidă școli, sute de școli, deoarece nu sunt suficienți copii pentru a umple sălile de clasă. Poate părea ciudat, dar Grecia nu este singura țară care se confruntă cu această situație dificilă. Urmăriți reportajul!
Grecia se află în criză și nu vorbim despre cea economică. Țara se confruntă cu o criză demografică. Proiecțiile sugerează că până în 2070, populația Greciei ar putea scădea cu până la 25%. Acest procentaj este cu mult peste media europeană de 4%. În 2022, țara a înregistrat mai puțin de 77.000 de nașteri. A fost cel mai scăzut număr din ultimul secol. În 2023, decesele au fost aproape dublul acestui număr, ajungând la 140.000. Având în vedere urgența problemei, guvernul elen a înființat în 2023 primul minister dedicat abordării provocării demografice. Dar lucrurile nu s-au schimbat. Femeile din Grecia au acum primul copil la o vârstă medie de peste 32 de ani. Iar rata fertilității, adică numărul de copii per femeie, a scăzut la 1,35. Aceasta este una dintre cele mai scăzute din Europa. Și de la maternități goale la săli de clasă, realitatea este evidentă pentru toată lumea.
Conform datelor de la Ministerul Educației, numărul elevilor din învățământul primar a scăzut cu peste 100.000 în ultimii 7 ani. Este o scădere de 19%. Așadar, Grecia închide acum peste 5% din școlile sale. Având în vedere scăderea accentuată a natalității, nu există suficient elevi. Așadar, peste 750 de școli își vor suspenda activitatea pentru noul an școlar. E atât de șocant încât Elon Musk a prezis, deloc surprinzător, „moartea Greciei”.
În timp ce aceasta este o exagerare, Grecia nu este un caz izolat. Japonia trece prin ceva similar. Închide școli, în special în zonele rurale. Iar anul acesta, Coreea de Sud va închide aproape 50 de școli, totul din cauza agravării crizei natalității. Din Asia până în Europa, din America de Nord până în America de Sud, țară după țară se luptă cu o urgență demografică. Potrivit ONU, ratele mondiale de fertilitate sunt într-un declin fără precedent. Mai puțini copii născuți înseamnă mai puțini lucrători, ceea ce înseamnă lipsă de forță de muncă și încetinirea creșterii economice. Declinul populației creează o societate îmbătrânită, ceea ce pune și mai multă presiune pe asistența socială.
Dar de ce se întâmplă acest lucru? Potrivit ONU, povara financiară este principalul motiv pentru care oamenii nu mai fac copii. Mai precis, 39% dintre oameni nu au suficienți bani pentru a crește copii. 22% dintre oameni nu își pot permite locuința ideală pentru a crește copii, iar 18% nu își pot permite îngrijire de bază pentru copii. Acestea sunt probleme majore. Guvern după guvern a încercat să le rezolve, în principal prin alocarea de bani pentru această problemă, de exemplu, prin acordarea de bonusuri pentru copii. Dar acest lucru rareori funcționează. De exemplu, China acordă de ani buni ajutoare financiare părinților cu copii, dar populația țării a scăzut pentru al treilea an consecutiv.
La urma urmei, rezolvarea crizei fertilității necesită mai mult de atât. Oamenii au nevoie de mai multe locuri de muncă, salarii mai bune, facilități mai bune de îngrijire a copiilor, educație accesibilă și așa mai departe. Experții spun că o serie de probleme sociale afectează populația globală. Până când guvernele nu vor depune eforturi pentru crearea unei structuri sociale mai bune de asistență socială, oamenii vor continua să amâne căsătoria și vor avea mai puțini copii. Problema se agravă. Și dacă nu se schimbă nimic, închiderea școlilor e doar începutul unor probleme mai mari care vor urma.
Pomelnice online și donații
Doamne ajută!
Dacă aveți un card și doriți să trimiteți pomelnice online și donații folosind cardul dumneavoastră, sau/și să susțineți activitatea noastră filantropică, inclusiv acest site, vă rugăm să introduceți datele necesare mai jos pentru a face o mică donație. Forma este sigură – procesatorul de carduri este Stripe – leader mondial în acest domeniu. Nu colectăm datele dvs. personale.
Dacă nu aveți card sau nu doriți să-l folosiți, accesați Pagina de donații și Pomelnice online .
Ne rugăm pentru cei dragi ai dumneavoastră! (vă rugăm nu introduceți detalii neesențiale precum dorințe, grade de rudenie, introduceri etc. Treceți DOAR numele!)
Mai ales pentru pomelnicele recurente, vă rugăm să păstrați pomelnicele sub 20 de nume. Dacă puneți un membru al familiei, noi adăugăm „și familiile lor”.
Dumnezeu să vă răsplătească dragostea!









7 Comment
E doar începutul, din păcate. Multe tari europene se vor popula cu asiatici si astfel se va distruge spiritul crestin (cât a mai rămas din el).
Păcatul aduce moarte. Vedem asta și în plan material.
eu privesc cu optimism acest aspect: e timpul ca cei care au cu adevarat credinta sa puna mana si sa faca copii pt a popula tara cu oameni cu adevarat credinciosi. Cei necredinciosi se sterg incet de pe fata pamantului, iar credinciosii au ocazia sa inmulteasca neamul! Dezastrul ar fi daca nici cei credinciosi nu vor face copii!!! Curaj!
Societatea modernă este organizată din toate punctele de vedere pentru stârpirea propriei populații. Sub așa zisa scuză a creșterii nivelului de trai se are în vedere reducerea populației. Păi cea mai sigură metodă pentru creșterea nivelului de trai este să nu mai facă nimeni copii. Imediat crește nivelul de trai, numai că în câțiva ani vine scadența. Nu mai are cine să muncească și să întrețină ce avem.
Situația este dezastruoasă. Am trecut de limita la care se mai putea face ceva, omenește vorbind. Numai Dumnezeu ne poate salva. Un părinte cunoscut, nu dau numele ca sa nu dăm motive de discuții, a spus în particular unui grup de credincioși să ne pregătim sufletește ca să fim o minoritate. Tot el a zis că și dacă ar rămâne însărcinate toate femeile de vârstă fertilă din România, tot nu ne mai revenim.
În continuare nimeni nu zice nimic și nu se face nimic, pentru că tot s-ar mai putea face ceva, chiar și fără bani. De aceea vă rog părinte, dacă doriți, ori aici ori în alt articol să facem un concurs de idei (să contribuie cititorii blogului) și o listă cu ce se mai poate face pentru redresarea natalității în România. Să se propună idei care necesită bani de la stat și unele fără bani de la stat. Măcar dacă o să vadă aici aceste idei, poate o să le fie rușine mai tare că nu fac nimic și poate o sa preia măcar o parte din ele. Trebuie să arătăm că se poate, știm cum dar nu se vrea.
Cine să devină o minoritate și unde? Românii în România?
Da, este vorba despre romanii din Romania. Cu prima ocazie o sa intreb din nou pe cei care merg la parintele, ca sa fiu sigur, si revin cu un comentariu si va spun.
El nu face decat o predictie pe baza datelor demografice. Nu este profetie. Daca nu se intampla nimic intre timp asta ne asteapta.
Dvs. credeti ca mai dureaza mult pana cand o sa ne spuna politicienii ca trebuie sa primim emigranti (adica nu lucratori ca pana acum)?
Deja in marile orase europene emigrantii sunt aproape de 50% sau peste in anumite cartiere. In Belgia au ajuns sa spuna ca daca nu le convine belgienilor ca poarta voalul islamic sa plece ei de acolo.
Situatia este catastrofala.
https://romania.europalibera.org/a/din-ce-in-ce-mai-putini-sub-150-000-de-copii-nascuti-in-ultimul-an-sociolog-pe-plan-economic-vestile-nu-sunt-bune-/33314769.html
Revin. Am intrebat acum pe cineva care a fost acolo. S-a referit la faptul ca vom fi minoritari ca si religie, deci nu ca si populatie. Rog aprobati doar acest comentariu.