
Cum să scapi de dependența de pornografie, jocuri video și social media – Dr. Andrew Huberman
27 mai 2026
Românii, campioni mondiali la robotică (!?!)
28 mai 2026Urmăriți un surprinzător dialog între Sam Shamoun și un credincios ortodox care se gândea să treacă la protestantism. Sam Shamoun, spre lauda lui, se arată un bun cunoscător al Ortodoxiei și îl încurajează să nu-și schimbe credința.
Vizionare plăcută!
Powered by RedCircle
Sam Shamoun ajută, suprinzător, un om să rămână ortodox
– Am fost crescut în Biserica Ortodoxă Greacă.
– Bine. De aceea am ezitat. Am crezut că folosești numele Constantine Tomak, dar mi-am dat seama că: nu, sunt ortodocși, își numesc copiii Constantin.
– Da, nu. Numele meu de familie e Hațileo, vine de fapt din Izmir, Smirna.
– Poți repeta numele de familie? Pronunță-l încă o dată.
– Hațileo.
– Frate, vorbești grecește perfect. Continuă.
– Da, slavă lui pe Dumnezeu. Dar da, am fost crescut ortodox și nu am înțeles niciodată cu adevărat Liturghia, fiindcă era predicată în greaca koine, nu?
– Da.
– Și practic mi-am cam pierdut credința, nu am crezut niciodată cu adevărat și, pe scurt, Domnul S-a descoperit mie. Luptam cu drogurile și alte lucruri, și El S-a descoperit mie. Și mă întrebam, fiindcă știu că tradiția ortodoxă se întinde înapoi în timp…
– … până la Apostoli
– Da, deci nu știu, toată ideea asta cu protestantismul și așa mai departe, simt că există o înclinație, nu știu, care e părerea ta?
– Vrei să îți dau un sfat, frate? Întoarce-te la Biserica Ortodoxă, la rădăcinile tale și învaț-o. Ți-ai făcut un deserviciu că nu ai cunoscut Biserica Ortodoxă și tradițiile ei străvechi, fiindcă nu erai în credință. Acum îți datorezi asta ție însuți și strămoșilor tăi, mulți și-au vărsat sângele ca Biserica să fie păstrată de Duhul Sfânt. Întoarce-te și învață credința ortodoxă înainte să te gândești la altceva. De ce să iei în calcul protestantismul când nu ai studiat nici tradiția ta străveche, credința ortodoxă? Acesta e răspunsul: nu te mai gândi, întoarce-te la Biserica Ortodoxă. Ai părăsit-o fără să-i cunoști bogăția, istoria, frumusețea și măreția. Acum că ești aprins și Dumnezeu ți S-a arătat și te-a schimbat prin Duhul Său, datorezi Bisericii aceleia, a strămoșilor, dintre care mulți au fost mucenici, uciși, cu sânge vărsat de musulmani, de turci, fiindcă Îl iubeau pe Iisus și Biserica și preferau să moară și să-și vărse sângele decât să o renunțe.
De fapt, în istoria recentă, ca să-ți dovedesc: după Primul Război Mondial, turcii și kurzii au măcelărit peste un milion de armeni, asirieni și greci. Deci ai avut străbunici uciși de musulmani imediat după Primul Război Mondial, se numește Genocidul Armean, de fapt e Genocidul Armean, Asirian, Caldeean, Grec. Aceia au preferat să moară și să-și vărse sângele decât să renunțe la Biserica lor și la dragostea pentru Iisus Hristos. Deci le datorezi acelor martiri care au murit ca să-ți păstreze identitatea creștină să te întorci și să o studiezi. Ce are această biserică de i-a făcut să moară pentru ea? Deci întoarce-te la biserica ta, studiază și învață.
– Știu de familia mea, erau inițial din Smirna.
– Da? Uită-te ce loc, frate. Smirna, nu?
– Da.
– Știi de ce e un loc glorios?
– Apocalipsa.
– Nu doar Apocalipsa, în care e una dintre cele două biserici binecuvântate de Hristos, pe celelalte cinci le-a mustrat. Unul dintre cei mai mari martiri, slujitori ai lui Iisus Hristos, a fost episcopul Smirnei, care a fost ucenic al apostolilor, ucenic al lui Ioan, care i-a întâlnit față în față, a învățat de la ei: Policarp, dar la vârsta de 86 de ani i s-a dat alegerea: să renunțe la Hristos sau să fie ars. A spus: „De 86 de ani El a fost bun cu mine, cum să-L reneg?” În timp ce era ars de viu, el nu a murit în foc, așa că au trebuit să-l înjunghie, la 86 de ani.
– Vai! Slăvit fie Dumnezeu!
– Deci îi datorezi acestei biserici glorioase să te întorci la Biserica Ortodoxă. Întoarce-te, învață-ți tradiția, Întoarce-te!
– Slăvit să fie Dumnezeu! Aveam o altă întrebare, cu Calvinismul și toate aceste ideologii și așa mai departe.
– Frate, lasă-mă să-ți pun eu o întrebare.
– Da.
– De ce aș vrea să urmez Calvinismul, care vine după Ioan Calvin, după 1500 de ani după Apostoli și bisericile lor, când am o biserică veche, care povine din vremea Apostolilor? De ce aș vrea să urmez o tradiție ulterioară, când am această tradiție veche și glorioasă pe care nu o cunosc și trebuie s-o învăț?
– Amin!
– Uită de Calvinism, uită de aceste lucruri, întoarce-te la biserica ta.
– Amin!
– În regulă?
– Da, o să mă duc cu siguranță…
– Întoarce-te înapoi și învață, cel puțin, cel puțin dacă o înveți destul, atunci poți lua o decizie: “bine, o să o resping”, dar nu o cunoști ca să o poți respinge sau să o poți accepta. Întoarce-te și învață.
– E adevărat.
– Întoarce-te și învață aceste rugăciuni glorioase și rugăciuni frumoase și despre comunitatea sfinților și a îngerilor care se roagă pentru tine și sunt vii. Învață această terminologie frumoasă precum Theotokos, în limba greacă.
– Da.
– Sau Panaghia. E o limbă frumoasă care cinstește aceste creaturi sfinte și glorioase, slujitoare pe care Domnul le-a creat pentru slava Sa, cărora le ceri mijlocirea și se roagă pentru tine, și aceste mari tradiții, calendarul liturgic în care ai aceste tradiții care cinstesc acești sfinți bărbați și femei ca de exemplu Sfântul Haralambie, lucruri pe care nu le găsești în tradițiile protestante.
– Da. Nu, categoric știu, pentru că pur și simplu nu are sens. Nu sunt pe aceeași pagină. Am întâlnit mulți creștini diferiți. Sunt protestanți și cred lucruri diferite. Nu există o autoritate.
– Da, exact. Deci chiar dacă ai avea un protestantism unificat, istoria voastră se oprește în anii 1500. Nu vrei să afli ce au învățat creștinii în primii 1500 de ani? Dacă mergi la o biserică protestantă, aș fi șocat dacă auzi de Sf. Policarp sau Sf. Irineu sau Sf. Atanasie sau Sf. Alexandru sau Sf. Ipolit sau Sf. Novatian. Aceștia nu apar pentru că nu fac parte din istoria lor, dar sunt episcopii antici teologii și apologeții antici care au fost ucenici ai apostolilor sau ucenici ai ucenicilor apostolilor, au păzit Biserica prin Duhul Sfânt, Sfânta Scriptură și au murit ca martiri. Nu vei auzi de ei. Vei auzi de John Calvin, Ulrich Zwingli și Martin Luther. Cine naiba sunt ei? Pe cine interesează cine sunt?
O nebunie, au făcut mai mult rău decât bine prin mutilarea Sfintei Scripturi și aceste principii pe care le-au inventat, care erau noi și nemaiauzite în Biserica primară. Nu face greșeala mea!
– Ai făcut același lucru?
– Am fost protestant cea mai mare parte a vieții mele.
– Ești armean, nu?
– Nu, sunt asirian
– Asirian, am înțeles.
– Nu, vreau să… vreau să mă întorc la rădăcini.
– Păi întoarce-te.
– Știu că sunt multe lucruri pe care nu le știu. Aud că au o concepție greșită despre rugăciunile către Maica Domnului, dar e doar pentru că nu înțeleg.
– Frate, am fost protestant și condamnam ceea ce ei numesc comuniunea sfinților. Acum, grație Sfintei Scripturi, istoriei Bisericii, mă rog zilnic Preasfintei Maici să se roage pentru mine. Theotokos, roagă-te pentru mine. Maica Sfântă, roagă-te pentru mine. Și, știi ce îi spun? O să-i fac pe protestanți să mă urască și mai tare. Când îi cer mijlocirea, spun: Iubită mamă, pe pământ sunt orfan pentru că mama mea a muit. Dar tu ești mama mea și atâta timp cât ești mama mea, nu sunt orfan. Și fiicele mele sunt fiicele tale. Tu ești mama lor, roagă-te pentru noi. Îi spun asta zilnic, nu o spun de dragul de a spune. Spun asta și o rog. Îi spun: Maica Sfântă. Și în limba mea asiriană, știi cum îi spun? O să încerc să pronunț.
Maliktit Shupra. Regina Frumuseții. Pentru că ea este regina mamă, fecioara fecioarelor, regina reginelor. Și ea este Regina Frumuseții Ea este frumoasă, pentru că Iisus a creat-o să fie frumoasă și Iisus a creat-o să-I fie Mamă, și din trupul ei sfânt El S-a întrupat, din sângele ei El a luat sânge. Trupul Lui este trupul ei, oasele Lui sunt oasele ei. Sângele Lui este sângele ei.
– Da.
– Deci ea este Mama mea și o iubesc și nu spun asta doar în fața voastră, știu că voi fi atacat acum. Protestanții vor spune “e păgân idolaru, nu-l mai susțineți”. Voi pierde susținerea, dar știți ce? La naiba cu ce cred ei despre mine. Eu știu cine este ea. Și o să vă spun o poveste despre Maica Domnului. Cum s-a rugat pentru mine de când eram copil, deși eu m-am îndepărtat de Ea. Vă spun o poveste adevărată. Am mai spus-o înainte, o s-o spun din nou. Am fost introdus în credință de un asirian libanez pe nume Raymond Malco. El avea nouă ani, eu aveam șase ani și jumătate. Bunica lui, în asiriană îi spuneam Khalti Shmuni, mătușa Shmuni, numele ei era Shmuni, era o femeie devotată, cucernică, Îl iubea pe Domnul, o catolică devotată care se ruga cu rozariul.
I-a crescut pe nepoții ei, pentru că mama lui Raymond și a fratelui său a murit când Raymond era mic, iar tatăl a rămas în Liban. Bunica lor, mama mamei lor, la o vârstă înaintată, i-a luat și i-a crescut ca pe propriii ei copii. Bine? Femeie sfântă. Singură, cu doi copii. Când el a venit și mi-a prezentat Evanghelia, ea m-a învățat rugăciuni și m-a învățat „Bucură-te, Marie” (Ave Maria). Semințele legăturii mele cu Maica Domnului au fost plantate la șase ani jumătate. M-a învățat „Bucură-te, Marie” și cum să mă rog la șase ani și jumătate De atunci Domnul S-a făcut cunoscut mie și m-a introdus la Maica Sa cea binecuvântată Și a fost o legătură de care, din păcate, din cauza creșterii protestante, m-am îndepărtat crezând că e idolatrie, dar Maica Domnului nu a încetat să se roage pentru mine.
Și o să vă spun cum știu că se roagă pentru mine. Chiar săptămâna trecută, uitați-vă la sesiune, mă rugam Și îi ceream Maicii Domnului: “Sunt singur, sunt rănit, nu am fiicele mele cu mine…” Și am zis: “Sfântă Maică, Tu ești Maica mea. Atâta timp cât ești Tu Maica mea, nu sunt orfan. Te rog, roagă-te pentru mine, roagă-L pe Domnul Iisus să se roage pentru mine și fetele mele și dă-mi un semn al puterii mijlocirii Tale.” Întotdeauna cer: “Arată-mi că Te rogi pt mine.” Știu că se roagă pentru mine. Frate, e înregistrat, v-am dat mărturie. Apoi a doua zi, în ziua următoare, o femeie musulmană mă contactează pe Skype. Chiar a doua zi. Și mi-a spus, și am înregistrat mărturia ei… Când va veni la credință și va fi dispusă să iasă public, o voi invita în stream-ul meu să vă spună cu gura ei.
Ea ascultă. Știe că nu mint. Mi-a spus: “Am visat o femeie.” Am zis: “Bine.” “Când am văzut această femeie, era frumoasă și smerită, și m-a invitat în casa ei.” Am zis: “Bine.” “Era atât de blândă și frumoasă, și mi-a dat fructe de mâncat.” Și am zis în mintea mea: O fi Mariam? Iar acea femeia a spus: ‘Eu sunt Maria, nu Mariam’. Era Maica lui Hristos.” Eu am zis: “Bine”. Am crezut-o. Știți ce mi-a spus? Și aici m-am șocat și am întrebat-o de mai multe ori. Am zis: “Stai, stai, stai.” Știi ce mi-a spus că i-a zis Maica Domnului?
– Ce i-a spus?
– „Du-te la Shamoun și vei avea răspunsuri la toate întrebările tale.” Mi-a zis: „Maria m-a trimis la tine. A zis că vei avea răspunsuri la întrebările mele.” Sunt pe punctul de a plânge.
– Vai! Oh, Doamne!
– Și am întrebat-o de mai multe ori, am zis: “Stai puțin, îmi spui că Maria m-a menționat pe mine pe nume?” Zice: “Da.” Vezi, iar îmi vine să plâng. Am întrebat-o de câteva ori, pentru că eram șocat. “Maica Domnului ți-a spus să vii la mine?” Zice: “Da. În vis, mi-a spus: ‘Du-te la Shamoun, el va avea răspunsurile la întrebările tale’.” Ce semn îmi mai trebuie că Maica Domnului se roagă pentru mine, că mă iubește și nu M-a uitat, deși eu am uitat-o și m-am îndepărtat? Maica Domnului să-i apară în vis unei femei musulmane? Unei femei musulmane, nu unei creștine, care nu știe despre mijlocirea sfinților, care nu crede în Sfânta Treime și este pe calea ei, Ea vine la ea și îi spune: „Du-te la Shamoun.
El va avea răspunsurile la întrebarea ta.”
– Deci Maica Domnului m-a menționat pe nume acestei femei musulmane care Îl căuta pe Dumnezeu. Și pe cine a trimis Domnul la ea? Pe Maica Domnului. Și unde i-a spus Maica Domnului să meargă? La mine. Ca un semn pentru ea și un semn pentru mine.. Sfinții adormiți în Hristos sunt vii și desăvârșiți. Maica Domnului este vie și desăvârșită și plină de slavă în fața lui Iisus. Și ei sunt vii și se roagă pentru noi, pentru că Duhul Sfânt, care e atotputernic le face cunoscute nevoile noastre; ei se roagă și mijlocesc pentru noi. Cum aș putea să nu o iubesc și să nu-i cer mijlocirea? O iubesc pentru că Iisus o iubește și pentru că El o iubește și ea este Maica Lui, ea e și Maica mea și o voi iubi și o voi cinsti pentru că sunt îndrăgostit de Iisus și o voi iubi mai mult decât pe propria mea mamă și propriile fiice, pentru că ea e Maica lui Hristos.
Ea I-a dat Domnului nostru trupul Său, acel trup pe care El l-a luat ca să moară pentru tine și să te mântuiască și apoi să-l înalțe, să-l răscumpere și să-l slăvească. Sper că ți-am răspuns la întrebare.
– Simt ca și când… Știi, îi spuneam bunicii mele: Tu te rogi Maicii Domnului să mijlocească pentru tine?”, și simt că vorbeam doar din ignoranță.
– Am fost și eu așa, mulți ani, din cauza protestantismului. Ziceam că e idolatrie, dar Dumnezeu e milostiv și îndurător și răbdător. Duhul Sfânt te va trage mereu spre adevăr până când vei ceda și vei spune: „Am greșit, Tu ai dreptate”. De la un protestant care ura Biserica Catolică, Biserica Ortodoxă, care, grație puterii Duhului Sfânt care nu m-a lăsat în pace, că uite ce spune Domnul în Matei 19: “Împărăția lui Dumnezeu e a celor precum pruncii”, nu? Deci trebuie să te convertești și să primești Împărăția ca un prunc, nu? Crezi că Domnul a uitat și că Maica Domnului a uitat de băiatul de șase ani și jumătate, eu, acel băiat care era într-o stare de nevinovăție și spunea „Ave Maria”? Și iată cum m-a învățat ea să spun.
Scuzați vocea…. “Ave, Ave, Ave Maria…” Acela era un băiat de 6 ani și jumătate care, într-o stare de nevinovăție, l-a spus din inimă. Crezi că Domnul a uitat asta și că Maica Domnului a uitat de mine? Sau crezi că atunci când credeam că știu mai mult decât știam cu adevărat și m-am răsculat, ea a încetat să se roage pentru mine? Și iată-mă acum aici. Și L-am rugat pe Domnul să-mi dea puterea să-L iubesc și să-L cinstesc pe El ca pe Dumnezeu. Noi nu cinstim creaturile. Dar o cinstim și iubim pe Maica Sa, cea mai măreață dintre toate creaturile. Și o voi cinsti și voi chema oamenii să-i ceară mijlocirea. Pentru că, știi ce face Ea? Te aduce la Iisus. Nu te aduce la ea însăși. În Ioan 2, când s-a dus la Domnul și I-a spus: „Nu mai au vin”.
Iar El i-a zis: „Femeie, ce ne privește pe Mine și pe tine? Încă n-a venit ceasul Meu”. Și știi ce spune ea în Ioan 2:5? Știi ce spune?
– Ce spune?
– Le-a spus slujitorilor: „Faceți orice vă va spune El”. Vedeți, asta face Maica Domnului. Se roagă pentru tine și îți spune: Faceți orice vă spune Fiul Meu, pentru că totul e despre El. Și dacă nu ar fi fost El, eu nu aș exista, El nu m-ar fi creat. Dar m-a creat și m-a făcut să fiu Maica Sa. Totul e despre El și eu sunt cine sunt datorită Lui și faptul că m-a ales să-I fiu Maică ca să te duc la Fiul Meu.
– Ea te îndreaptă spre Cruce.
– Da.
– Amin. De unde să încep?
– Întoarce-te mai întâi la Biserica Ortodoxă e primul pas, și apoi spune-i preotului tău: „M-am întors și vreau să cunosc dogmele Bisericii noastre. Am plecat departe, dar m-am întors, și vreau să cunosc credința. Nu vreau doar să iau Împărtășania, învață-mă. Și el te va primi înapoi în Biserică.
– Mulțumesc, fraților. Domnul să vă binecuvânteze.
– Mulțumește lui Iisus, Domnul nostru, și fie ca Preasfânta Născătoare de Dumnezeu să se roage pentru tine și pentru mine și pentru noi toți și să mijlocească la Domnul Iisus, Fiul care o iubește, să ne spele în Sângele Său și să ne umple de Duhul Sfânt și pe cei dragi ai noștri și să ne păstreze în dragostea Lui. Născătoare de Dumnezeu, roagă-te pentru noi! Te iubesc, frate.
– Amin. Domnul să te păzească și să te binecuvânteze.
– Aleluia. Și pe tine, frate!
Pomelnice online și donații
Doamne ajută!
Dacă aveți un card și doriți să trimiteți pomelnice online și donații folosind cardul dumneavoastră, sau/și să susțineți activitatea noastră filantropică, inclusiv acest site, vă rugăm să introduceți datele necesare mai jos pentru a face o mică donație. Forma este sigură – procesatorul de carduri este Stripe – leader mondial în acest domeniu. Nu colectăm datele dvs. personale.
Dacă nu aveți card sau nu doriți să-l folosiți, accesați Pagina de donații și Pomelnice online .
Ne rugăm pentru cei dragi ai dumneavoastră! (vă rugăm nu introduceți detalii neesențiale precum dorințe, grade de rudenie, introduceri etc. Treceți DOAR numele!)
Mai ales pentru pomelnicele recurente, vă rugăm să păstrați pomelnicele sub 20 de nume. Dacă puneți un membru al familiei, noi adăugăm „și familiile lor”.
Dumnezeu să vă răsplătească dragostea!









1 Comment
Daca tot vorbește atât de frumos despre ortodoxie, și a ajuns la porțile adevărului, de ce nu le deschide Sam? Boteaza-te Sam în unica credință adevărată.