
Întrebări și răspunsuri despre: frică, rugăciune, har, empatie, cărți, descurajare…
10 mai 2026
Un spion CIA dezvăluie: «Tot ce crezi despre știri este o minciună»
11 mai 2026În acest dialog, părintele Teologos și Danion Vasile vorbesc deschis despre spiritualitatea New Age, de la yoga, radiestezie, horoscop și reîncarnare până la noile dependențe de inteligența artificială și vrăjitorie. Prin exemple concrete, minuni și experiențe personale, ei arată cum lucrează înșelarea, de ce diavolul se ascunde sub mască religioasă și ce înseamnă, în practică, să ne protejăm prin viață ortodoxă, spovedanie, împărtășanie și discernământ. Este un ghid lucid pentru cei care vor să iasă din confuzie fără frică, dar cu nădejde în Hristos.
Vizionare plăcută!
Powered by RedCircle
Părintele Teologos: Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin! Pentru rugăciunile Sfinților Părinților noștri, Doamne, Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi. Amin!
Introducere
Dragii noștri, ne aflăm iarăși cu Danion Vasile pe care îl cunosc de foarte mult timp, îl prețuiesc de foarte mult timp, îl iubesc de foarte mult timp. Astăzi o să discutăm o problemă pe care din păcate eu o socoteam, speram că este o problemă trecută dacă doriți, dar se pare că, și am din păcate nenumărate exemple, că această problemă există încă în România inclusiv în mediile ortodoxe. Nu este vorba de un curent, este vorba de o amestecătură de tot felul de învățături, care se numește New Age. Spiritualitatea New Age vine de la Noua Eră, noua epocă, un curent care se vrea un curent de înnoire, o nouă epocă mai după cum spun ei, mai avansată ca să nu spun mai bună, că nu-i vorba de mai bună, evident că nu.
Mai avansată din punct de vedere spiritual pentru că în secolul XX, chiar și în secolul al XIX lea, la sfârșitul secolului XIX, niște minți foarte capabile, dar foarte întunecate, au dorit să dea de pământ cu creștinismul. E adevărat că vorbim de un creștinism fals, de un creștinism eretic, în principal catolicism, dar și puțin neoprotestantism, au vrut să dea jos cu creștinismul cu pretextul că acel creștinism avea probleme. Și este evident că avea probleme fiind un creștinism eretic, dar adevăratul lor motiv era accederea la putere. Și nu mă refer aici la putere politică, ci întâi de toate la puterea ideologică. Și din cauza asta acest curent numit New Age, are ceva conotații politice, dar întâi de toate are conotații religioase, spirituale, culturale, deci pe ramura asta. Și Danion Vasile a scris câteva cărți pe tema asta…
Danion Vasile: Am făcut și masterat în sectologie.
Ce este spiritualitatea New Age?
Părintele Teologos: A, ok! Și-a făcut și masteratul pe tema asta și din cauza asta îl rog foarte mult să vorbească puțin despre ce este spiritualitatea New Age, ce se întâmplă cu New Age și pe parcursul discuției o să iasă și alte întrebări. Ai cuvântul!
Danion Vasile: Se consideră că intrăm în era Vărsătorului ieșind din era Peștilor care a fost o eră dominată de personalitatea mântuitorului Hristos, care e considerat un mare Avatar, un mare inițiat, un mare spirit, orice mare, dar nu Fiu al lui Dumnezeu și intrăm în era Vărsătorului, în care se ajunge la desăvârșire, iluminare prin forțe proprii. Practic nu există o religie New Age unitară, există o grămadă de grupări care se luptă între ele. De exemplu, în România yoghinii cu radiesteziștii, fiecare spune că celălalt e în înșelare, nici una dintre ele, cel puțin în România, nu spune ”Noi reprezentăm adevărata mișcare New Age!”. Practic, nu e o religie clară cu învățături clare, ci fiecare grupare New Age-istă ia câteva învățături, învățătura de bază fiindcă că în noua eră se face trecerea de la om la supraom.
Antahkarana, puntea de la om la supraom, care pentru creștini și pentru evreii Vechiului Testament era curcubeul, semn al legăturii dintre om și Dumnezeu, practic e pervertit și în loc să urci de la om la Dumnezeu, treci de la om la supraom. Ideea asta prinde și prinde nu doar la cei care sunt obsedați să citească materiale ezoterice, ci prinde și la creștinii care își pun nădejdea în puterile proprii. Există un canon de la un sinod, parcă de la Cartagina dacă nu greșesc, pe care îl cita părintele Arsenie Papacioc, ”Anatema să fie, cine crede că poate face ceva bun prin forțele proprii!”.
Părintele Teologos: Sigur! Și era și o erezie condamnată Sinod, erezia pelagiană, a lui Pelaghie.
Pentru o definiție de ansamblu a curentului, vedeți prezentarea neutră New Age, iar pentru o analiză ortodoxă sunt foarte utile studiul New Age – simptomul unei crize totale și avertismentul pastoral din articolul „Cântecul sirenei – New Age”.
Există noi religii bazate pe inteligența artificială.
Danion Vasile: Și din păcate foarte mulți creștini consideră că viața în Biserică nu le-a adus împlinire și exact această centrare pe sine îi ajută să se descopere, să se cunoască și ajungem la situația ridicolă în care unii creștini spun că ajung să se cunoască mai bine din cauza interacțiunii cu inteligență artificială, ceea ce e aberant, adică…
Părintele Teologos: Sigur! Și iartă-mă puțin, să nu-ți pierzi ideea! Fraților, trebuie să știți că există câteva noi religii bazate pe inteligența artificială în care destui utilizatori spun că da, are conștiință, că ăsta este Dumnezeul meu, că tot ce-l întreb îmi spune și că este conștiința și cunoștința absolută, lucruri foarte foarte grave, de ce? Pentru că inteligența artificială nu este așa, dar nu numai că nu este așa. Cu toate că răspunde ca un om, se comportă ca un om, n-are dragoste, n-are empatie, n-are Dumnezeu și de fapt este un antihrist digital, înțelegi? Foarte periculos și eu cunosc oameni care au intrat în depresie, cunosc oameni psihotici, care au intrat în psihoze, da și bineînțeles, cunosc oameni din păcate care s-au sinucis din cauza asta.
Danion Vasile: Într-o publicație britanică am citit recent că mulți oameni spun că-s mai fericiți în relațiile pe care le au cu AI să zic așa, decât cu persoane vii ceea ce depășește orice science fiction. Adică, s-a făcut un film pe tema asta cu ani în urmă, că un om se îndrăgostise de AI-ța lui, dar în realitate să spui că preferi relația cu inteligența artificială unei persoane vii e cutremurător. Adică, nivelul de apostazie depășește așteptările.
De ce este periculos să alegi o relație cu AI?
Părintele Teologos: Da, dar este și foarte periculos și trebuie să explicăm puțin de ce. Clar, ai avut dreptate, punct! Dar cealaltă persoană dacă e într-o relație cu alte persoane și mai ales cu o persoană de sex opus, fiind evident că o persoană de sex opus este complementară mie și deci trebuie să învăț să o cunosc, ei, o persoană are și ea păcate. Om este, nu?
Da, dar AI nu are păcate și oferă la început amăgirea, dacă dorești, iluzia perfecțiunii și orice îi spui ea docil îți răspunde. E ca la oamenii răniți de relațiile interpersonale, răniți de obicei din cauza lor, care se refugiază în animale. Și atunci mângâi animalul că mă cunoaște, mă știe el și așa mai departe. Asta este exacerbată, este împinsă la un nivel net superior în sens malefic pe teme de AI. Și mai ales dacă-i pui un avatar, îl termină pe om.
Danion Vasile: Bun! Acum câteva săptămâni a apărut o schimbare în programarea inteligenței artificiale din cauza faptului că unii asistenți artificiali dădeau răspunsuri foarte prietenoase, foarte înțelegătoare, exagerat de prietenoase. S-au hotărât să scoată funcția respectivă și să fie mult mai sobră relația. Și spuneau programatorii că s-au plâns foarte mulți că nimeni nu-i înțelesese atât de bine ca inteligența artificială…
Părintele Teologos: Așa este!
Omul nu mai caută adevărul, ci caută un adevăr convenabil
Danion Vasile: …și au cerut, au solicitat să fie iarăși pusă funcția în care ”Da, extraordinar, ce bine!”.
Părintele Teologos: Adică, e vorba ChatGPT, să știți! Deci, au scos afară personalitatea respective și au lăsat să fie mult mai profesional să spun așa, mult mai neutru și într-adevăr, a fost un mare scandal pe internet că foarte mulți deveniseră dependenți de pseudo-empatia respectivei personalități și au cerut să fie pusă înapoi.
Danion Vasile: Unde am vrut să ajung cu paranteza asta? Omul zilelor noastre e radical diferit de omul de acum 20-30 de ani. Adică, modul în care se raportează la spiritualitate e mult mai comercial. Dacă avem fast food cred că avem și fast spiritual food.
Părintele Teologos: Exact!
Danion Vasile: Adică, omul nu mai caută adevărul, ci caută un adevăr care să-i placă, să-l satisfacă…
Părintele Teologos: Convenabil!
Danion Vasile: Exact!
Părintele Teologos: Un personal Jesus.
Danion Vasile: Un pat al lui Procust…
Părintele Teologos: Da, exact!
Danion Vasile: …și dacă e prea lung taie, dacă e prea scurt întinde. Deci, omul nu mai vrea să caute adevărul așa cum e și de asta foarte puțini oameni până și în Biserică cunosc cu adevărat adevărul tradiției. Spunea Sfântul Paisie Aghioritul că au existat mucenici care nu știau învățătura bisericii. Nu știau exact dogma când mureau să apere icoanele de exemplu, nu știau teologia icoanei, dar spuneau ”Mor pentru ce învață Biserica!”.
Părintele Teologos: Da, da!
Despre tentația unor „prieteni digitali” și riscul de a înlocui relațiile vii cu AI, am discutat pe larg în materialul nostru Ce poate să facă Inteligența Artificială?.
Oamenii zilelor noastre nu mai știu lucrurile simple
Danion Vasile: Aveau această convingere că Biserica învață adevărul și ei chiar dacă nu o cunoșteau voiau să moară pentru acel adevăr. Ori în zilele noastre oameni care vin la biserică, se spovedesc, se împărtășesc, nu înțeleg chestii simple. Mi-a povestit un fost neoprotestant trecut la ortodoxie că la un moment dat s-a împărtășit și n-a mai luat anafură. Și a venit unul din cerberii bisericii, bătrân de zeci de ani acolo, ”Du-te să iei trupul lui Hristos!” și el a zis:
– Păi, l-am luat! Mi l-a dat preotul!
– Nu, nu! Părintele din potir ți-a dat sângele Domnului! Tu du-te să iei de pe vasul cu anafură!
Părintele Teologos: Ferească Dumnezeu!
Danion Vasile: Ori de ce se întâmplă asta? Și pentru că din păcate spovedaniile, majoritatea spovedaniilor încep foarte câș, de ce? În moliftelnic apare foarte clar cum ar trebui să fie rânduiala la spovedanie. Când vine cineva la spovedanie toți preoții ar trebui să-l întrebe pe cel care a venit prima oară ”Crezi, fiule, cu adevărat, tot ce învață și mărturisește Sfânta Biserică a Răsăritului?”, adică Biserica Ortodoxă. Dacă zice da, continui spovedania, dacă zice nu, trebuie să lămurești ce nu crede pentru că altfel ajungi la situația ridicolă în care îi dai dezlegare de păcate unuia care crede de exemplu în reîncarnare. Și el nu crede că Hristos e fiul lui Dumnezeu care a venit în lume ca noi după moarte să ajungem în Împărăția Cerurilor, crede că e un ales al lui Dumnezeu etc și practic nu poți să-l împărtășești.
Importanța rugăciunilor de primire în Ortodoxie
Iar al doilea lucru care e foarte trist, e că tot în moliftelnice, mai ales în edițiile mai vechi, la sfârșit era un capitol foarte mare cu primirea la ortodoxie a catolicilor, luteranilor, mahomedanilor, evreilor, slujbă care era foarte, foarte serioasă pentru că în clipa în care te apropiai de Biserică, trebuia să te lepezi de toate rătăcirile în care ai crezut. Eu am asistat la lepădarea de iudaism a unei evreice care se creștinase, dar nu i s-au făcut lepădările de iudaism și m-a rugat să vorbesc cu un ierarh să i citească rugăciunile respective. Și mi-a zis că se rupea sufletul în ea de durere că trebuie să se lepede de rătăcirile respective și pe cât de lină fusese slujba botezului pentru ea, pe atât de dureros a fost să taie cu cuțitul în ceva care e era aproape ființial.
Ori pe mine m-a ajutat că a fost yoghin, e am fost New Age-ist trecând prin diferite grupări New Age-iste, să mi se citească rugăciunile de primire ortodoxie. M-aș fi bucurat să mi se facă înaintea primei spovedanii, nu mi s-au făcut atunci, dar din clipa în care mi s-au făcut se taie practic un un fir. Sunt unii care vin de la radiestezie, yoga, tot felul de chestii, în Biserică și nu renunța la rătăcirile lor. În București erau două biserici la care veneau și se spovedeau și se împărtășeau radiesteziștii, care dădeau bani la mănăstiri, la biserici, făceau o lucrare la nivel social foarte bună, dar rămânând în rătăcirea lor.
Unde poate duce neascultare față de duhovnic
Și dacă vorbim de New Age, aș povesti întâlnirea mea cu Claudian Dumitriu, șeful radiesteziștilor din România. Eram la Mănăstirea Peștera acum peste 25 de ani și duhovnicul la care mă spovedeam, un părinte cu viață sfântă, Teofil de la Peștera, mi-a zis ”Nu vorbi cu Claudian!” ceea ce eu n-am luat în serios, am zis ”Bă, dacă eu am făcut yoga cu Bivolaru!”, mă gândeam că n-are ce rău să-mi facă Claudian Dumitriu considerând că Bivolaru e mult mai al diavolului decât e Claudian.
Părintele Teologos: Da!
Danion Vasile: Și am călcat ascultarea, am început să stau de vorbă cu Claudian Dumitriu și pe măsură ce vorbeam a fost o experiență greu de deschis în cuvinte, simțeam că îmi vine să-mi vomit sufletul. Adică nu pot descrie în cuvinte, nu am ceva similar, dar îmi spunea ”Pentru că ai făcut yoga ai un demon în tine și numai eu ți-l pot scoate! Biserica nu te poate ajuta!”…
Părintele Teologos: Doamne ferește!
Danion Vasile: …”Nici dacă te călugărești aici n-o să scapi!”. E și vorbindu-mi, vorbindu-mi, efectiv n-am mai putut, am plecat în biserică unde părintele spovedea pe cineva și am zis ”Părinte, nu mai pot!”, am întrerupt spovedania că eram într-o stare groaznică. Și părintele:
– Ai vorbit cu Claudian, nu-i așa?
– Da, așa e!
Adică practic, oamenii nu-și dau seama cum deschizându-se influenței unui guru, unui maestru, unui cine știe ce iluminat, pot practic să intre într-o legătură puternică cu forțele…
Părintele Teologos: Demonice.
Să nu fim imediat receptivi la anumite puteri vindecătoare
Danion Vasile: Demonice, sigur! Mai ales că acești mari guru înșelați, au o grămadă de rătăciri. Îmi aduc aminte că atunci când eram în liceu tata m-a dus la un om care vorbea cu plantele, avea puteri paranormale și totul bine și frumos, eram eu, tatăl meu și la un moment dat el a zis că ar prefera să vorbească doar cu mine, tata a plecat și cum a plecat tatăl meu, marele iluminat, marele vindecător, marele taumaturg mi-a propus o relații homosexuale ceea ce pe mine m-a șocat pentru că în capul meu, unul care vorbește cu plantele, care are putere vindecătoare, trebuie să fie un om curat…
Părintele Teologos: Da, sigur!
Danion Vasile: …un om sfânt, nu imediat cum pleacă tata să încerce să profite de un tânăr de 16-17 ani cât aveam atunci.
Părintele Teologos: E și pedofilie, nu…
Danion Vasile: Evident!
Părintele Teologos: Ferească Dumnezeu!
Danion Vasile: Da! Și din păcate oamenii sunt receptivi pentru că aud: a, cutare are putere, a, cutare vindecă! Important e cu ce puteri vindecă. Adică una din chestiile cu care a cucerit New Age-ul spațiu occidental, spațiu creștin occidental, a fost provocat de o mare întâlnire a marilor guru din India prin anii ’60, e filmată întâlnirea, sunt secvențe filmate în filmul ”Invazia păgână”. E un film foarte tare chiar dacă e făcut de protestanți sau neo protestanți, arată niște chestii care pun degetul pe rană. De exemplu, s-au întâlnit acești mari guru și au zis: ”Cum să cucerim noi occidentul? Prezentând yoga ca pe ceva care n-are nicio legătură cu spiritualitatea, o chestie care face bine fizic…
Părintele Teologos: Gimnastică!
Cum a păcălit mișcarea transcendentală universitățile din America
Danion Vasile: …și s-a apucat Kempel, s-au apucat alții să promoveze gimnastica yoghină, numai că de la gimnastică yoghină ajungi la practici spirituale. S-a dus Swami Vivekananda la un mare congres al religiilor și a zis: ”Toți suntem buni! Fiecare cu credința lui!” după care vine la congres în India și zice: ”Ridică-te, Indie și biruie întreaga lume!”. Adică, aveau două tipuri de…
Părintele Teologos: Discursuri.
Danion Vasile: …discursuri numai ca să păcălească oamenii și a funcționat. De exemplu, mișcarea transcedentală care a făcut furori și în România înainte de căderea lui Ceaușescu, în America a ajuns să fie predată în facultăți, de ce? Pentru că în materiale de promovare se spunea că îmbunătățește memoria, fizic face foarte bine, capacitatea de concentrare, etc, etc și studenții americani aveau în programă meditație transcedentală. Cred că era opțională, nu erau obligatorie. Creștinii din America au dat în judecată mișcarea transcedentală și procesul a fost foarte foarte simplu:
– Voi ziceți că e ceva nereligios…
– Da, e nereligios!
– Bine! Ce cuvinte spun studenții la începutul cursurilor de meditație transcedentală?
Și au venit creștinii cu traducerea: mă închin lui Brahma, mă închin lui Vishnu, mă închin gurului meu, adică era o ceremonie magică standard. Doar că, într-adevăr, tinerii care spuneau incantațiile respective nu știau exact ce spun, dar ei se dedicau diavolului. Și procesul s-a terminat foarte repede și a fost scoasă meditația transcedentală din școli și facultăți, dar a fost scoasă după ce câștigase foarte mult teren și atunci diavolul imediat a schimbat lucrurile: A, nu e bun maestrul ăsta, nu e bun maestrul ăsta, îl căutăm pe ăsta și întotdeauna au apărut maeștri mai buni care au zis: ”Nu! Ăla a învățat greșit! Adevărul e…”
Părintele Teologos: Cum spun eu!
Alte înșelări ce au avut loc în America
Danion Vasile: Exact! Da! Și oamenii sunt din ce în ce mai creduli. Adică, în România încă are succesul Osho, Bhagwan Shree Rajneesh. În momentul în care vezi documentarul de pe Netflix și vezi ce nenorocire era în ashramul lui Rajneesh, vezi că aveau arme să se lupte cu guvernul american, droguri, îți dai seama că practic…
Părintele Teologos: Desfrâu!
Danion Vasile: …un maestru care nu mai știu, nu mai țin minte câte Rolls Royce-uri aveau, seria asta lungă lungă, discipolii trebuiau să trăiască o viață foarte foarte aspră, iar el era deasupra binelui și răului cu colecția de Rolls Royce-uri și oamenii ăia erau atât de creduli încât să îl venereze ca pe un Dumnezeu în viață!
Cu ce se ocupă radiestezia?
Părintele Teologos: Ai spus despre radiesteziști. Ce sunt, cu ce se ocupă, care este învățătura lor, așa în două minute?
Danion Vasile: Învățătura lor de bază este că totul e energie, totul e vibrație. Cu ajutorul unei anse, o chestie metalică în formă de unghi, ei țin asta și ansa le dă răspunsuri. Eu i-am văzut făcând în peșteră la Bucegi tot felul de ședințe de spiritism numai că ei nu-și dau seama că cine le dă răspunsurile este diavolul. Ei cred că primesc răspunsuri de la energia înconjurătoare și ajung să facă unele vindecări, vindecă unii bolnavi și ei cred că puterile astea sunt de la Dumnezeu. Sfântul Ioan Gură de Aur și Sfântul Nicodim Aghioritul sunt foarte duri împotriva vindecărilor făcute de astfel de unelte ale satanei. Diferența însă dintre vrăjitoarea de acum sute de ani care era hidoasă cum e în Albă ca Zăpada…
Părintele Teologos: Cu coif cu stele…
Danion Vasile: …vrăjitoarea din ziua de azi a făcut două facultăți, are un cabinet plin de icoane, tămâie de ale Ierusalim, aghiasmă din Iordan…
Părintele Teologos: Lumânare!
Danion Vasile: …lumânare, crucea și nu mai înțelegi nimic! Păi, nu se teme diavolul de cruce? Păi, se teme numai că s-a ajuns la o formă de înșelare…
Părintele Teologos: De mimetis…
Danion Vasile: …foarte mare! Era o anecdotă: Ce e mai rău, diavolul sau comunistul? Răspuns: comunistul că diavolul dacă-i faci cruce, fuge!
Părintele Teologos: Fuge!
Puterea diavolului dacă nu ești foarte, foarte atent!
Danion Vasile: E! Cam așa e cu vrăjitorii ăștia, au ajuns la un grad de înșelare atât de mare încât ademenesc oamenii și foarte foarte greu oamenii se trezesc. Pe mine m-a marcat povestea elevei preferate a mamei mele care a murit. Ea le ghicea profesoarelor în cancelarie cu exactitate: soțul tău trăiește cu o blondă, tu așa, tu așa. Ea credea că face un lucru bun până când a început să viseze biserici dărâmate și tot auzea o voce: ”Dumnezeu sau diavolul, Dumnezeu sau Diavolul” și mi-a zis că am înțeles că greșesc, a lepădat rătăcirile respective până când mi-a zis: ”Daniel, am intrat în casa unei vrăjitoare fără să știu că e vrăjitoare și de atunci totul s-a schimbat în viața mea!”.
Îi luase un interviu lui Petre Țuțea, voia să facă misiune în direcția creștină și după ce a intrat în casa vrăjitoarei respective fără să știe că vrăjitoare, zice ”a intrat întunericul în sufletul meu” și la scurtă vreme logodnicul ei a ucis-o și mă gândeam cât de mare e puterea diavolului dacă nu ești foarte, foarte atent! Adică, cum ai făcut o boacănă cât de mică, imediat trebuie să tai legătura respectivă!
Despre radiestezie, spiritism, „vindecări energetice” și consecințele lor, puteți urmări și cuvântul Vrăji, mediumi, meditații și efectele acestora, precum și mărturia Fostă vrăjitoare „bună” se închină acum lui Iisus.
Dacă sursa energiei cu care se lucrează nu este menționată, aceasta poate veni de la diavol
Părintele Teologos: Da! Un mic amănunt să spun. Până atunci gândește-te la cum ne putem păzi de vrăji, dacă există vrăjitoarea astăzi, cum acționează, cum ne putem păzi de vrăjitoare? Însă înainte vreau să spun ceva oamenilor: oameni buni, când mai auziți învățături despre energie, când energia este pusă pe primul plan, asta fiind o caracteristică constantă și în spiritualitatea New Age și în religiile asiatice, trebuie să știți că asta este demonică. De ce? Pentru că întâi de toate energia se definește ca și activitate a unei surse. Ei, dacă sursa nu se spune, dacă sursa este ascunsă, adică ocultă, dintr-o dată avem un mare semn de întrebare.
După care, dacă sursa nu este iubitoare pentru că nu este iubitoare, Dumnezeu totdeauna se arate omului, adică se revelează omului ca și dragoste, ca și bucurie, ca și pace în Biserică sau legat de Biserică, ei, deci, dacă sursa energiei este ocultă, nu este iubitoare și ne crește egoismul, ne crește mândria, ne crește duritatea, este evident că este o sursă demonică. Și asta se vede foarte clar cum spuneam, în Est unde avem pe de o parte căderi dulci dacă doriți. Adică, vorbim în India de o mulțime de lucruri foarte scabroase și sexuale, hipersexuale, tantre și așa mai departe. Și în China și nu numai în China, ci și în alte părți avem căderi dure în sensul artelor marțiale ca și ramură a religiei pe care toți o fac, dar care arte marțiale ce sunt?
A, și artele marțiale sunt făcute bineînțeles, curentele de bază, kung fu, de exemplu, sunt făcute la templu, sunt făcute la la mănăstire, la Shaolin. Deci, gândiți-vă în România ce scandal s-ar întâmpla dacă s-ar afla că Biserica Ortodoxă Română ar fi inventat sau ar fi făcut oina. Care oina este sportul național pe care nimeni nu-l mai joacă, nici măcar nu știu dacă mai știe cineva regulile și este evident că oina nu este bătaie științifică, cum să-l omori, să-l snopești în bătaie pe celălalt pe când artele marțiale sunt. Deci, vă dați seama ce fel de energii avem în Est! Revenim la vrăjitoare!
Putem să ne păzim de vrăji? Mai există vrăjitoare azi?
Danion Vasile: Cred că până nu ai de-a face direct cu astfel de lucruri e mult mai greu să înțelegi…
Părintele Teologos: Da!
Danion Vasile: …problema respectivă. Găsim în Viețile Sfinților tot felul de întâmplări: mireasa merge spre fântână, găsește niște lucruri vrăjite și din clipa aia se schimbă, începe să facă urât, e dusă la Moaștele Sfântului Vasile al Ostrogului și se vindecă. De curând am citit o mărturia unui preot român care povestea cum un polițist ajunge la un moment dat să și facă analize. Un om merge să-și facă analize, asistenta îi spune:
– Hai înainte de analize să bem o cafea!
– Păi, nu-mi afectează analizele?
– Nu, nu, nu, nici o problemă!
Ies, beau cafea după care asistenta îi spune: ”Al meu ești!” și omul nu ia în serios chestia. Polițist era, da, polițist. Merge acasă și noaptea simte că e ceva în neregulă, se duce la asistentă. Asta se întâmplă nopți întregi vreme îndelungată, soția nemulțumită că el dacă trăia cu asistenta…
Părintele Teologos: Sigur!
Danion Vasile: …nu mai putea să-și facă datoria conjugală. Da’ omul respectiv nu știa ce se întâmplă cu el și pune un coleg din poliție: Măi, spune-mi ce se întâmplă cu mine! Și ăla îl urmărește și-i spune! Deci e întâmplare reală povestită de preotul la care a ajuns polițistul ăsta.
Părintele Teologos: A, deci el nu știa că merge la asistentă!
Danion Vasile: El nu știa, nu!
Părintele Teologos: Ferească Dumnezeu!
Da, încă există vrăji. Diavolul acum lucrează mult mai perfid.
Danion Vasile: Și își întreabă colegul ce face și colegul ăsta îi spune: Păi, uite, tu mergi pe strada asta, la femeia asta… Lui nu-i venea să creadă pentru că nu recunoaștea casa. În fine și în clipa în care părintele a început să citească rugăciuni, să îi bage într-un program de refacere duhovnicească a început să facă foarte, foarte mare scandal asistenta respectivă pentru că diavolii din ea dădeau mărturie că o ardea puterea dumnezeiască pe care o aducea preotul pentru vindecarea polițistului respectiv. Sunt de necrezut astfel de întâmplări cu vrăjitorii, am auzit multe de la o mulțime de oameni.
Părintele Teologos: Și eu am auzit multe, să știți! Din păcate Danion Vasile are dreptate.
Danion Vasile: Numai că sunt oameni în Biserică care nu cred că mai există diavoli. Am auzit cu urechile mele o predică la care zice părintele, trebuia să tâlcuiască întâmplarea cu demonizații din Gadara și zice: E, în vechime erau demonizați, în zilele noastre nu mai sunt demonizați, sunt doar oameni bolnavi psihic și copilul meu, fiul meu a rămas șocat de predica respectivă. Cum, tata, până și preotul spune chestia asta? Adică noi ajungem să considerăm că în secolul XXI gata, diavolul a expirat…
Părintele Teologos: Da!
Danion Vasile: Nu mai lucrează, pe când în realitate lucrează mult mai perfid. Și din păcate sunt din ce în ce mai puțin slujitori ai Sfintelor Sltare care să aibă harisma izgonirii demonilor cum avea de exemplu, părintele Argatu, un părinte cu viața sfântă. Mie mi s-a întâmplat, că bănuiesc că e de folos să povestesc și întâmplări…
Părintele Teologos: Da, da, sigur!
O întâmplare cu un demonizat
Danion Vasile: Eram la Mănăstirea Sihăstria, într-o cameră fusesem cazat, stăteam în patul de jos. Și când intru în cameră văd un tânăr de vreo 16-17 ani în patul de sus, n-am știut ce-i cu el și la un moment dat vine un coleg de facultate care acum e preot să mă întrebe ce mai face părintele Argatu. Și în clipa aceea cel care a stătea în pat s-a sculat ca în filmele de groază în fund: ”Ăsta mă scoate!” și eu eram la jumătate de metru și am rămas șocat să văd că numai numele părintelui Argatu avea așa putere…
Părintele Teologos: Putere!
Danion Vasile: …asupra diavolului. L-am și văzu pe părintele Argatu făcând slujbe de exorcizare. Cum spunea Sfântul Porfirie, din păcate în ziua de astăzi mulți oameni cu probleme psihice sunt duși să li se citească rugăciuni…
Părintele Teologos: Da!
Danion Vasile: …și mulți care au nevoie de rugăciuni de exorcizare sunt trimiși la psihiatru, care nu are…
Părintele Teologos: Nu are ce să facă!
Danion Vasile: …cum să-i tămăduiască, da!
Părintele Teologos: Din contră, poate să facă chiar mai rău.
Danion Vasile: Nu avem decât din ce în ce mai puțini părinți cu discernământ și care să și ducă lucrarea duhovnicească de nevoință pentru a putea duce o astfel de luptă. Scria părintele Ioanichie Bălan că un preot citea în România Moliftele Sfântului Vasile într-un sat sau un oraș și s-a trezit în alt oraș. Adică era pe stradă, nu știa ce-i cu el…
Părintele Teologos: Da, da!
Noi nu înțelegem că nu sunt ghinioane, ci sunt lucrări ale vrășmașului
Danion Vasile: …diavolul chiar are putere. Mie mi-a povestit un părinte care a avut un proces cu Bivolaru, că zice că la un moment dat mi se sparge un calorifer și curgea apa, nimic paranormal până aici. Încercam să strângem apa, începea să curgă apă din alt calorifer, ne-am dus și acolo, a început în altă cameră iarăși…
Părintele Teologos: Doamne ferește!
Danion Vasile: …zice și mi-am dat seama că e lucrare demonică și a început să citească rugăciuni. Nu mai știu cum a rezolvat, a oprit robinetul, până la urmă s-a dus cu caloriferul la firma de la care tocmai…
Părintele Teologos: Îl cumpărase…
Danion Vasile: cumpărase și ăia zic: Uite, părinte! Punem presiune de 3-4 ori mai mare decât ai tu! Uite, punem, nu curge o picătură, o picătură!
Părintele Teologos: Doamne ferește, da!
Danion Vasile: Da’, părintele a știut că-i lucrare demonică când a văzut al treilea robinet și a început să se roage. Ori noi de multe ori credem în ghinioane, dar nu înțelegem că sunt efectiv lucrări ale vrăjmașului.
Cea mai dură rasă de vrăjitori e a preoților vrăjitori
Aș mai da un exemplu pentru că din păcate cel mai dur, cea mai dură rasă de vrăjitori e a preoților vrăjitori despre care se vorbește puțin. Când trăia părintele Iustin la Petru Vodă, era la un moment dat în chilie trecut: Nu vă duceți la părinții cutare, cutare, cutare, cutare!
Părintele Teologos: A, deci chiar a fost!
Danion Vasile: Unul dintre ei era părintele Pomohaci, care este cunoscut pentru căderile lui trupești, homosexuale, dar este puțin cunoscut și ca vrăjitor. Ori părintele Pomohaci a fost un vrăjitor care a smintit foarte mulți oameni pentru ca dracul îi descoperea anumite lucruri și oamenii se simțeau călăuziți de Dumnezeu.
Părintele Teologos: Da! Văzător cu duhul, chipurile!
Danion Vasile: Da, da! Am cunoscut un membru al uneia dintre cele mai cunoscute trupe muzicale din România, care mi-a zis: ”Băi, m-am dus la părintele Pomohaci, mi-a schimbat viața! Mi-a zis: îți aduci aminte că te drogai cu nu știu cine în Constanța?”, a început să-i vorbească de păcatele trupești ale surorii lui și ăsta a rămas blocat și a devenit discipol, că nu pot să-i zic ucenic, al părintelui Pomohaci. Și eu atunci ca să-l conving că părintele Pomohaci era pe o cale foarte greșită, eu am fost coleg de facultate, era mai mic decât mine, dar știam apucăturile homosexuale, din facultate era cunoscut pentru aceste apucături și știam de la doi colegi care în clipa în care au apărut materiale cu vindecări pe care le-a făcut, doi colegi s-au dus, băi cum cel pe care noi îl știm de homosexual, ajunge acum mare preot harismatic?
Părintele Teologos: Da!
Danion Vasile: …și s-a dat la ei după miezo noptică!
Părintele Teologos: Ferească Dumnezeu!
Danion Vasile: Adică, i-a arătat poze porno și a zis că e păcat doar cu femeile, între bărbați nu e păcat.
Părintele Teologos: Ferească Dumnezeu!
Danion Vasile: Și știam că părintele Pomohaci nu poate să fie vas al Duhului Sfânt și i-am propus acelui tânăr: Uite, haidem să-ți arăt eu un părinte cu viața sfântă, părintele Serafim de la Cășel și mergem și la părintele Pomohaci ca să vezi diferența. Bine, a zis. Am plecat spre…
Părintele Teologos: Cășel…
Danion Vasile: Târgu Mureș sau Cășel, nu mai știu spre ce mergeam mai întâi și la Sinaia zice: ”Am primit un anunț ca un concert pe care îl am mâine s-a reprogramat” sau chiar în seara aia, nu mai țin minte, deci era ceva absurd. În lumea muzicală un concert care e anulat nu se poate reprograma în ziua aia că oamenii nu știu să vină, adică…
Părintele Teologos: Da!
”Mașina a început să ia curbe singură”
Danion Vasile: Și cu toate astea ori în ziua aia ori a doua zi el avea concert. Ne-a lăsat cu mașina lui și el s-a întors la concert. Am ajuns noi la la părintele Serafim după ce mașina care era aproape nouă nouță a început să facă probleme în sensul că motorul se bloca, pornea foarte greu. Numai de la părintele Serafim care a dat cu aghiazmă pe motor, mașina a porni bine. La un moment dat spre Cluj, mașina a început să ia curbe singură…
Părintele Teologos: Ferească Dumnezeu!
Danion Vasile: Deci, eram noaptea cu mașina și șoferița s-a speriat foarte tare pentru că se auzea ca și cum i-ar apăsa pe ambreiaj, nu-i apăsa nimeni pe ambreiaj și mașina mergea în curbe. Am sunat diferit părinți, pe părintele Tănase de la Valea Plopului, părintele Tănase: stați liniștiți, că unul încerca să-și pornească mașina, mașina nu pornea și mașina a pornit fără șofer. Deci, părintele așa încerca să le liniștească! I-am pus pe mulți să se roage. Pentru noi era clar că era răzbunarea diavolului că am încercat să-l rupem pe tânărul respectiv de părintele Pomohaci.
În fine, după ce am sunat mulți părinți să se roage mașina asta se liniștește și când ajungem aproape de București spun eu: Băi, ce ispită a fost cu mașina asta! Și motorul imediat vum, vum vum! Deci, nu putea fi…
Părintele Teologos: Coincidență…
Danion Vasile: …coincidență! Ca și cum cineva a apăsat pe accelerație! Poate a fost o paranteză cam lungă și unii nu cred: Hai, domn’e, chiar așa să fie? Da, chiar așa e!
Părintele Teologos: Sigur!
Diavolul lucrează și oamenii nu înțeleg ce ușor cad în cursele lui
Danion Vasile: Pentru că diavolul lucrează și oamenii nu înțeleg ce ușor cad în cursele lui. De exemplu, eu mă închinam Diavolului când făceam yoga la Bivolaru, ne pusese să o venerăm pe zeița națională a Tibetului, pe Kali, zeița morții. Unii știu, e reprezentată cu cranii în jurul gâtului, o sabie într-o mână, cu un cap de om pe care l-a tăiat și cu limba lungă plină de sânge. Și credeam că dacă o venerez pe Kali, devin nemuritor. Nu vedeam nimic greșit, spuneam: Kali, ia sufletul meu, ajută-mă să fiu nemuritor! Nu-mi dădeam seama că e diavol, deși reprezentarea grafică…
Părintele Teologos: Era clară!
Danion Vasile: Era clar ceva hidos, dar mă gândeam că mă va ajuta să transcend binele și răul, să fiu deasupra moralei și… așa, foarte, foarte mulți se duc la tot felul de vrăjitoare, de ce? Păi, vrăjitoarea îți aduce bărbatul acasă! E așa sau nu-i așa? Din păcate e așa! Femeie care ani de zile au dat pomelnice pe la o grămadă de mănăstiri și soțul lor nu s-a întors acasă, cum s-au dus la vrăjitoare, matematic s-a întors acasă. De ce?
Părintele Teologos: Nu faceți asta!
Danion Vasile: Păi, nu! Pentru că diavolul care-l legase pe bărbat să meargă la femeia respectivă, același diavol l-a adus acasă și devine familia un iad pentru că femeia respectivă nu și-a ajutat bărbatul. Dacă te duci…
Părintele Teologos: Amândoi au căzut în aceeași groapă.
Principala diferență între rugăciune și vrajă
Danion Vasile: În curse diferite ale aceluiași diavol. Și e foarte, foarte trist. Numai că vrăjitoarele dau un răspuns mult mai direct, mult mai rapid. Biserica te pune să te rogi, să-ți schimbi viața, să duci o rânduială de rugăciune, de nevoință pe când la vrăjitoare e mult mai simplu.
Părintele Teologos: Convenabil. Și de fapt trebuie să știți că principala diferență între rugăciune și vrajă este că la rugăciune trebuie să spunem ”Facă-se voia Ta!” și Biserica încearcă să ne convingă să facem voia lui Dumnezeu cel perfect, iubitor, care a depășit moartea și atotputernic și veșnic și la vrajă spunem din păcate ”Facă-se voia mea!”, da? Și din cauza asta este foarte atrăgătoare vraja pentru că diavolul face voia noastră numai și numai să ne ia sufletul. Ferească bunul și Sfântul Dumnezeu, pentru că după aceea omul se chinuie și dacă nu se rezolvă această situație până la moarte, omul se va chinui veșnic. Și trebuie să știți că de multe ori chiar voia noastră este insuflată chiar de diavol. Adică, gândurile noastre cele mai multe, fraților trebuie să știți că sunt la vrăjmașul și din cauza asta Sfinții Părinți vorbesc încontinuu despre paza minții.
Deci, nu primiți gânduri, fraților, că nu-i bine absolut deloc! Și foarte pe scurt, cum ne păzim de vrăji? Deci, numărul unu: spovedania! Și spovedania curată, fraților! Dacă noi avem păcate mari, nu ne spovedim că am furat o prună din ogradă de la vecinul și în rest nu am nimic. Trebuie să spunem cu sinceritate, de ce? Pentru că altfel, vai și amar de capul nostru! Și trebuie să știți că Dumnezeu nu este polițai suprem, Dumnezeu nu-l bate pe om, diavolul încearcă să-l bată pe om dacă îi dăm dreptul.
Oamenii nu sunt conștienți de faptul că lupta dintre bine și rău e totală
Și eu cunosc chiar cazuri de oameni care au fost bătuți crunt de diavol, adică, au fost umpluți de sânge. Așa, deci, spovedania către Dumnezeu cel iubitor prin preot. Deci, nimeni nu vă judecă, nimeni nu vă pedepsești. După care, Sfânta Împărtășanie dacă, bineînțeles, preotul dă binecuvântare! Evident, ar fi extraordinar, după care aghiazmă acasă! Trebuie neapărat să se facă slujba de sfințire a obiectelor și slujba de sfințire a obiectelor uneori se face și direct, adică să binecuvântează obiectul respectiv, mediul, casa și așa mai departe, dar slujba standard de sfințire, hai să spunem așa în materie, a lucrurilor materiale, este aghiazma. Adică, se sfințește apa și cu apa respectivă se stropește în jur. Și iarăși, dacă găsiți obiecte vrăjite în casă, acestea se ard sau se îngroapă, să fim foarte bine înțeleși!
Nu vă jucați cu lucrurile astea, că ferească bunul și Sfântul Dumnezeu! Diavolul nu este întruchiparea abstractă a răului pe care niște retrograzi în vechime când nu puteau să explice anumite lucruri l-au făcut pe diavol cu coarne și nu știu ce, diavolul este un tip de minte foarte concret, foarte malefic, foarte experimentat, foarte viclean și foarte activ. A dat Danion deja o mulțime de exemple pe tema asta, nu mai dau și eu să nu pierdem vremea. Și diavolul se amestecă totdeauna cu binele astfel încât să-l convingă pe om să intre în raza lui de acțiune. Nu intrați, fraților, că-i vai și amar de steluța voastră!
Danion Vasile: Oamenii nu sunt conștienți de faptul că lupta dintre bine și rău e totală.
Părintele Teologos: Sigur!
Istorisirea unui preot ce a făcut misiune în Africa
Danion Vasile: Un preot care a făcut misiune în Africa mi-a povestit că a auzit un caz. Într-un sat a venit un părinte să facă misiune și vraciul, vrăjitor foarte supărat zice părinte, hai să vedem care e mai puternic! Deci, vraciul era convins că el e mai puternic decât preotul creștin.
Părintele Teologos: Sigur!
Danion Vasile: Au mers la marginea satului, s-a adunat poporul acolo și vraciul a făcut niște incantații magice, a atins cu degetul o stâncă și stânca s-a făcut țăndări și i-a zis preotului: Părinte, acum tu, ce poți să faci? Când a pus întrebarea mă gândeam oare ce putea preotul să facă mai mare decât chestia asta. Dar părintele fiind luminat de Duhul Sfânt, a făcut altfel decât m-aș fi așteptat: a luat două bețișoare mici de jos, a făcut o cruce din ele, a legat bețișoarele nu mai știu ce și a pus-o în pământ și zice: Uite, dacă tu ai spart stânca, distruge și crucea asta!
Părintele Teologos: Slavă lui Dumnezeu!
Danion Vasile: Și s-a chinuit, s-a chinuit și n-a putut și s-a convertit și vrăjitorul respectiv și satul lui. Știu de la preot care a făcut misiunea acolo!
Părintele Teologos: Slavă lui Dumnezeu! Ca și în cartea Părintele Paisie tânărul și marii inițiați ai Indiei.
Danion Vasile: Marii inițiați ai Indiei și părintele Paisie. Și mai e și cu tânărul Gheorgakis tot așa.
Zodiacul astronomic vs zodiacul astrologic
Părintele Teologos: Exact! Aceeași fază cu spartul stâncii. O altă întrebare care îmi vine: ai spus la început despre zodia Peștilor, zodia Vărsătorului… m-am trădat acum, despre epoca Peștilor, epoca Vărsătorului și așa mai departe. Foarte pe scurt un lucru ca să nu se scandalizeze oamenii. Deci, oameni buni, trebuie să știți că soarele în diferite perioade ale anului, apune și răsare dintr-o anumită constelație. Deci, soarele nu răsare și apune în același loc, ci în diferite constelații. Și mai demult, anticii să spun așa, știau foarte bine aceste constelații.
Ei, și pe baza asta ei aveau lunile și evident că pe vremea respectivă pentru că nu existau sateliți metrologici, buletinul lor meteo care era un buletin meteo foarte rudimentar, spunea că zodia Săgetătorului, adică constelația Săgetătorului, soarele apune și răsare în constelația Săgetătorului, vremea este să strângi albinele, vremea este să-ți calci strugurii. Și în acest acest buletin meteo foarte rudimentar evident că influența viața omului că omul trebuia să meargă să-și adune albinele. Ei, lucrul ăsta se numește horoscop. Horos în limba greacă înseamnă loc și scop, scopos înseamnă a privi.
Deci, pe baza observațiilor locului sau mai bine zis a universului, ni se influențează viața, dar încă o dată, în sens metrologic sau cum spune Sfântul Ioan Damaschin, semne de vânt și apă.
Danion Vasile: Aceste semne apar menționate în cartea lui Iov, într-una din traduceri apare chiar formularea: ”Tu ai făcut cununa zodiacului?”…
Părintele Teologos: Evident!
Danion Vasile: …îl întreabă Dumnezeu pe Iov.
Părintele Teologos: Așa este!
Danion Vasile: Fiind vorba de ceva stric astronomic…
Părintele Teologos: Așa este!
Danion Vasile: …nu astrologic! Problema e când realitatea astronomică primește o explicație astrologică, care e șarlatanie curată.
Părintele Teologos: Exact despre asta vreau să vorbești! Deci, de la ceva astronomic, ceva ca și un buletin meteo foarte rudimentar, unde s-a ajuns astăzi!
Cine crede că viața lui e guvernată de mersul astrelor, e condamnat de Biserică
Danion Vasile: Sfântul Ioan Damaschin atrăgea atenția asupra faptului că există niște influențe doar la nivelul stihiilor.
Părintele Teologos: Sigur!
Danion Vasile: Dar nu la nivelul vieții omului! Omul este liber. De asta Sfinții Părinți au spus clar cu subiect și predicat că cine crede că viața lui e guvernată de mersul astrelor, e condamnat de Biserică.
Părintele Teologos: Sigur!
Danion Vasile: E anormal că atât de mulți oameni care merg, se spovedesc, se împărtășesc, ascultă ce zice horoscopul, cred ”Uite, mi s-a împlinit asta, mi s-a împlinit asta, mi s-a împlinit asta!”. S-a făcut un experiment celebru, la un moment dat o publicație n-a mai vrut să plătească astrologul de serviciu ca să facă horoscopul pentru anul respectiv și a retipărit horoscopul de cu câțiva mai înainte. Oamenii au fost foarte mulțumiți, nimeni nu și-a dat seama că e vorba de o șarlatanie. Alt experiment s-a făcut unor oameni născuți în diferite luni ceea ce înseamnă că aveau diferite semne zodiacale, li s-au dat niște explicații astrologice, dar li s-au dat aceleași la toți și toți s-au recunoscut în descriere respectivă, deși erau din 12 luni…
Părintele Teologos: Diferite!
Danion Vasile: …diferite! Adică, experimentul respectiv mi s-a părut că pune foarte clar punctul pe “I” și arată că e vorba de șarlatanie. Cum să credem că Hristos care a murit pe cruce pentru mântuirea noastră ne lasă să fim dominați, să fim influențați, să fim bântuiți de mersul…
Părintele Teologos: Astrelor.
Dacă unora li se întâmplă lucrurile exact așa cum scrie la zodiac e foarte trist
Danion Vasile: …planetelor. Faptul că unora li se întâmplă lucrurile exact așa cum scrie la zodiac e foarte foarte trist, că arată că ei n-au fost de fapt guvernați de Dumnezeu, că libertatea lor a fost o libertate îndoielnică.
Părintele Teologos: Sigur! Și a fost guvernată de diavol pentru că diavolul ajută. Deci, oameni buni, în clipa în care vi se împlinește zodiacul nu înseamnă că sunteți influențați de o planetă. O planetă este un bolovan pe cer sau de o stea. Steaua trebuie să știți că este o minge de foc, o minge de gaz, o reacție termonucleară ca și într-o bombă atomică. Ei, n-ai cum să fii influențat de treaba asta care este la sute de milioane de kilometri, dacă nu, la sute de milioane de ani lumină.
Danion Vasile: Da!
Părintele Teologos: Ei, n-ai cum să fii influențat de treaba asta, dar diavolul care îl ajută și pe astrolog să scrie acolo tot felul de lucruri ambigue, astfel încât să se potrivească cât mai bine, te ajută și pe tine, te ajută între ghilimele, bineînțeles, te ajută și pe tine ca să ți se potrivească treaba respectivă. Deci, never ever!
Danion Vasile: Ce zodie a fost Sfântul Iosif Sihastru? Ce zodie a fost sfântul Efrem Katunakiotul?…
Părintele Teologos: Evident!
Danion Vasile: Ce zodie a fost Valeriu Gafencu? Nu știm, nu ne interesează, de ce? Pentru că au trăit luminați de Duhul Sfânt…
Părintele Teologos: Sigur!
Danion Vasile: …viețile lor au fost duhovnicești!
Părintele Teologos: Unde mai pui că s-a schimbat și calendarul la un moment dat!
Danion Vasile: Iaca! Tocmai!
Părintele Teologos: Sigur!
Oamenii nu mai vor să cerceteze Scriptura
Danion Vasile: Ori oamenii ar trebui să înțeleagă că Biserica nu are niște dogme reci, artificiale, Biserica nu are un sistem filosofic prin care manipulează oamenii. Cum spuneau comuniștii, domnule, zice Biserica ”Crede și nu cerceta!”. Era mai veche acuzația asta…
Părintele Teologos: Asta scrie în Coran!
Danion Vasile: A fost și la revoluția franceză… Acuzația aceasta n-are nicio bază reală pentru ca în Scriptură zice Sfântul Apostol Pavel, ”Cercetați toate, păstrați ceea ce este bun!”.
Părintele Teologos: Și Mântuitorul spune: ”Cercetați Scripturile pentru că întru acestea credeți că aveți viață veșnică!”.
Danion Vasile: Ori oamenii nu mai vor să cerceteze Scriptura. În realitate, mărturisesc cu tristețe că eu însumi observ că atât de puțin cunosc Vechiul Testament. Orice sectant stă de vorbă cu un ortodox, îl face praf în doi timpi și trei mișcări, de ce? Pentru că el cunoaște mult mai bine Scriptura pe care ortodoxul nu mai știe să o prețuiască. Adică, eu am impresia că noi ne-am făcut din tradiție și din Scriptură un fel de idol. Am mai spus treaba asta, șarpele de aramă ridicat de Moise în pustie puțini știu că a ajuns să fie idolatrizat.
Părintele Teologos: Da!
Danion Vasile: Deci, i se închinau evreii ca unui idol și de asta a fost distrus în cele din urmă. Adică, practic tradiția în loc să ne hrănească, în loc să ne dea viață, luăm doar pasaje din ea și atâta tot. Are părintele Serafim Rose un text extraordinar, ”Cum să citim Sfânta Scriptură”. Ortodocșii nu mai citesc Sfânta Scriptură, de ce?
Părintele Teologos: Nici măcar Noul Testament! Eu m-am șocat puțin când ai spus că ortodocșii nu știu Vechiul Testament. Ce Vechiul Testament, că nici măcar Noul Testament nu-l știu! Adică…
Mulți ortodocși cad în plasa neoprotestanților
Danion Vasile: Da! Și de asta cad foarte ușor în plasa neoprotestanților. Eu am avut un coleg de facultate, care a terminat Teologie Ortodoxă la București și ajuns pastor…
Părintele Teologos: Doamne ferește!
Danion Vasile: …neoprotestant. Și mi-a zis: ”Băi, fii sincer! Ce am învățat noi în facultatea asta? Știi și tu cum erau cursurile, cum erau colegii!”. Nu prea aveam ce să-i zic pentru că la unele chestii avea dreptate. Zice: ”Ne-au învățat pe noi să iubim Scriptura?”. Nu prea! Adică, cursurile de Noul Testament nu ne ajutau să ajungem la o cunoaștere vie a…
Părintele Teologos: Da! Și ceea ce pe mine mă deranjează foarte tare este faptul că spunem că un lucru adevărat, adică spunem că Sfânta Scriptură este doar un rod al sfintei tradiții, care este adevărat, ăsta este adevărul, nu poți să-L închizi pe Hristos între două coperți, dar în loc că acest lucru sunt ne propulseze să studiem sfânta tradiție și Sfânta Scriptură, ne propulsează… ”A, nu mai studiem Sfânta Scriptură!” și ne băltim de fapt. Adică, este ca și un pretext pentru băltire, pentru minimalism, hai să nu zic dogmatic, și asta, minimalism ascetic, adică nu contează, știu alea două, trei lucruri la biserică, care sunt de fapt niște cutume și uneori chiar niște deraieri destul de serioase și atât! Nu! Trebuie să studiem, chiar trebuie să studiem!
Danion Vasile: Eu am rămas surprins, mă iertați, aseară în timp ce vorbeați, le ziceați cuvinte de folos pelerinilor. Un pelerin care stătea deoparte a venit, ”Hai, mă, că ce treabă avem noi cu lucrurile astea!” și am rămas șocat. Era venit în Sfântul Munte, că el nu vrea să vă asculte, treaba lui! Dacă se ducea să-l mai ia și pe unul care asculta interesat, mi s-a părut șocant, dar într-un fel este reprezentativ pentru mulți oameni care vin până și în Sfântul Munte și nu înțeleg că, băi, dacă ai venit aici, schimbă-ți viața, primește-L pe Hristos, să aibă loc o schimbare în viața ta! Pentru că altfel, degeaba ai venit!
Adică, da, îi notează Maica Domnului într-o condică pe cei care vin, dar pe cei care vin ca pelerini pentru că pe cei care vin ca turiști, nu știu în ce măsură îi notează dacă ei nu vor să-L cunoască pe Hristos, fug de cuvinte duhovnicești, de…
Părintele Teologos: Fug de viață de fapt, acolo-i problema!
Danion Vasile: Tocmai!
Niciun New Age nu este complet fără reîncarnare
Părintele Teologos: O ultimă întrebare. Niciun New Age nu este complet fără reîncarnare.
Danion Vasile: Asta-i credința de bază pentru că de fapt noua eră îți propune ieșirea din ciclurile încarnărilor folosindu-te de puterile proprii. Credința în reîncarnare e foarte larg răspândită și pentru faptul că unii oameni nu pot suporta povara dureroasă a faptului că avem o singură viață după care vine moartea, iadul sau Raiul.
Părintele Teologos: Veșnicia!
Danion Vasile: E foarte apăsător să crezi acest lucru și mult mai ușor să crezi în cine știe câte vieți viitoare. Am citit că în China ajungeau să împrumute dând în scris că vor returna în a treia reîncarnare. Deci, hai că era absurd și să zici că-ți dau în viața viitoare, dar deja să facă datorii pe trei vieți, era ceva total absurd.
Când eram yoghin mi se părea foarte simplu să cred în reîncarnare pentru că Hristos a zis despre Sfântul Ioan Botezătorul că El este Ilie. Scria cu subiect și predicat? Gata, nu mai îmi trebuie altceva! Ori yoghinii și toți care cred în reîncarnare, dacă ar citi cu atenție Sfânta Scriptură, ar vedea că la Schimbarea la Față pe muntele Tabor, cine s-a arătat? Moise și Ilie!
Părintele Teologos: Ilie!
Danion Vasile: Păi, dacă Ilie se reîncarna în Ioan Botezătorul pe care l-au cunoscut Petru, Ioan, Apostolii, l-au văzut predicând, păi, s-ar fi arătat Moise cu ultima reîncarnare a lui Ilie care era Ioan Botezătorul. Ori e o chestie elementară foarte simplă și totuși oamenii preferă… băi, zice că e Ilie? Gata, nu mai!…
Părintele Teologos: Și dincolo de asta, acolo scrie că a venit cu Duhul și puterea lui Ilie.
Danion Vasile: Tocmai!
Părintele Teologos: Deci, nu e vorba de reîncarnare.
Danion Vasile: Tocmai! Ei, această venire a Sfântului Ilie în persoana lui Ioan Botezătorul, creștinii o înțeleg prin duhul proorocesc pe care l-a avut.
Părintele Teologos: Evident!
Danion Vasile: Cum s-a luptat Sfântul Ilie cu prorocii lui Baal, așa Sfântul Ioan Botezătorul a mărturisit cu curaj, dar cel mai mare bărbat născut din femeie a mărturisit Hristos că e Sfântul Ioan Botezătorul. Și dacă el era cel mai mare născut din femeie, cum se putea arăta la Schimbarea la Față ca vechea reîncarnare, Ilie, pe care nu-l cunoșteau Apostolii și nici Hristos care fusese botezat de Sfântul Ioan Botezătorul?
Mulți ajung în forme de demonizare
Părintele Teologos: Sigur! Și dincolo de asta, cred că este ceva fără sens pentru că dacă vorbim de cicluri de reîncarnare, atunci ar trebui să-ți aduci aminte de viața anterioară, să te bazezi pe…
Danion Vasile: Problema e că mulți ajung în forme de demonizare în care își aduc aminte lucruri din viața anterioară, locuri din alte țări în care merg și își regăsesc obiecte, dar ceea ce e ciudat e că foarte multe femei reîncarnate în trecut au fost Cleopatra, dar puține au fost spălătorese, puține au făcut munci de jos. Adică e ciudat cum diavolul pe mulți îi face să se considere că vai, în trecut au fost mari și în realitate să nu fie sunt nimic.
Părintele Teologos: Nimic!
Danion Vasile: Prin hipnoză nu doar că te întoarce hipnotistul acum un an, cinci, zece ani, te întoarce în momentul nașterii, în momentul concepției și înaintea ei și din asta se vede că hipnoză e o lucrare demonică.
Părintele Teologos: Demonică, da!
Danion Vasile: Pentru că dacă nu era ceva demonic Dumnezeu care ne iubește, ar fi descoperit asta Bisericii și am fi avut harisma hipnotistă…
Părintele Teologos: Da, da, da! Hipnotică!
Despre diferența radicală dintre înviere și reîncarnare, și de ce credința în cicluri de vieți este incompatibilă cu Evanghelia, puteți citi și articolul nostru Reîncarnare sau înviere?.
Pe primul plan e Dumnezeu nu puterile omului
Danion Vasile: Așa! Pentru că în biserica primară erau o grămadă de harismatici, fiecare cu darurile lor, foarte cunoscuți fiind vindecătorii. Scrie însă Sfântul Ioan Gură de Aur că această harismă s-a pierdut pentru că mulți dintre harismatici nu duceau o viața duhovnicească pe măsura chemării lor. Și așa e cu darurile pentru că ați pomenit de radiestezie, aici se consideră că omul poate învăța arta vindecării când, în realitate, în biserică nu a existat o predanie, o învățătură a dobândirii harismelor. Nu! De asta au fost părinți cu viață sfântă care au avut ucenici care nu au făcut minuni și invers, părinți foarte foarte simpli, care au avut ucenici mari făcători de minuni.
Părintele Teologos: Deci e pe primul plan Dumnezeu, nu singurătatea umană, nu puterile umane.
Danion Vasile: Nu puterile omului!
“Părinte, animalele se reîncarnează?”
Părintele Teologos: Sigur, sigur! Asta e foarte important. Referitor la reîncarnare ca să înțelegeți puțin, că a spus Danion Vasile la un moment dat că omul este îngrozit de veșnicie, vreau să spun un caz și chiar vreau să-mi cer iertare, un caz foarte trist al unei persoane foarte dragi mie, pe care eu n-am cunoscut-o direct, l-am cunoscut pe tatăl ei, și tatăl ei mă rog, s-a dus la Domnul și ea a rămas singură, s-a căsătorit și soțul ei s-a sinucis. Doamne ferește! Și ea a rămas singură cu animalele. Avea doar niște animăluțe și așa mai departe și m-a întrebat printr-o cunoștință comună, ”Părinte, animalele se reîncarnează?”. Ei, a fost cred că una dintre cele mai dificile întrebări de răspuns din viața mea, de ce? Pentru că evident, Biserica spune că animalele nu se reîncarnează, că animalele n-au suflet veșnic și așa mai departe.
Deci, era foarte clar, dar era foarte dificil pentru mine răspunsul pentru că eu știam că ea se refugiase în animale, devenise total dependentă de animale. Nu pot să spun că idolatriza animalele, dar nici departe de asta, înțelegi ce vreau să spun, și clar că trebuia să-i dau răspunsul Bisericii pentru că asta e. Și mai ales pentru că era prin mesaje pentru că eu nu vorbesc la telefon, ci întotdeauna prin mesaje, i-am scris că doar sufletele raționale sunt veșnice și că nici alea nu se reîncarnează, cu atât mai puțin animalele și-mi scrie un răspuns sfâșietor.
Adică, ”Părinte, dar nu se poate așa ceva, trebuie să existe o cale!” și vedeam că ea urla că o să rămână perfect singură, dacă dorești, știi? Perfect singură pentru că evident pisicuța, da, fiind femeie foarte probabil că avea o pisică, pisica ei o să moară mult mai repede decât ea și nu putea să reziste la această singurătate pentru că ea se depărtase evident de Dumnezeu, se simțea singură pentru că totdeauna depărtarea Dumnezeu generează singurătatea și atunci se agăța cumva de faptul că pisica aia o să se reîncarneze în motanul pe care o să-l cumpere…
Danion Vasile: Învățătura orientală spune că oamenii se pot reîncarna în animale și invers. Nu știu ce mare prinț înainte să moară a fost o căprioară sau un cerb, parcă căprioară și se spune că în viața următoare ce a văzut înainte să moară, cum zicem noi ”În ce te prinde moartea, în aia ți-e veșnicia!”, așa o să fii, la ce te uiți înainte să mori, aia o să fii și a ajuns căprioară.
Nu poți să-i scoți pe oameni din ideile lor fixe
Părintele Teologos: Dar chiar era un o discuție cu un indian pe tema asta, a unui celebru apologet creștin, că-i spunea ”Tu crezi crezi că mama ta o să devină vacă?” și el a zis ”Da!”, adică… Și vorbim de niște lucruri ridicole, știi? Ridicole!
Danion Vasile: Ei, asta e ca în anecdota de la școală. Spune profesorul de religie: ”Copii, omul e făcut de Dumnezeu!” și Bulă zice ”Să știți că tata mi-a zis că noi ne tragem din maimuță!”. Și profesorul neștiind ce să facă: ”Mai, Bulă, în cazul particular al familiei tale, nu ne interesează!”.
Părintele Teologos: Da!
Danion Vasile: Adică, nu poți să-i scoți pe oameni din ideile lor fixe.
Părintele Teologos: Exact!
Danion Vasile: Dacă ăla crede că mama lui o să fie vacă foarte puțin probabil să-l convingi… Ceea ce am observat după ani de zile, am tipărit cartea ”Marii inițiați ai Indiei și părintele Paisie”, acum vreo 20 de ani eram director la editura Egumenița. Am văzut că mulți oameni citind cartea asta au lepădat idei rătăcite și s-au apropiat de Biserică. Dar numai cei care erau într-o căutare sinceră a adevărului pentru că aceeași carte, repet titlu, semnată sub pseudonimul Dyonysios Farasiotis, aceeași carte dată de mame, de tați copiilor lor yoghini sau prietenilor sau cunoscuților, n-a avut aproape nici un efect asupra celor care erau încăpățânați să se agațe de rătăcirile lor.
Pentru că am vorbit de diferite rătăciri, cred că e important să înțelegem că dacă avem frați, prieteni, cunoscuți, soț, soție, care au credințe New Age-iste, fie că e vorba de reîncarnare, spiritism, horoscop, etc, nu putem să-i întoarcem prin puterile noastre. Adică, sunt femei disperate că ani de zile au dat pomelnice la o grămadă de mănăstiri pentru copiii lor și copiii nu s-au întors.
Mărturia lui Claudiu Răducu
Pe mine m-a impresionat mărturia lui Claudiu Răducu, nu știu dacă a venit vreodată aici, dacă ați făcut vreun material cu el…
Părintele Teologos: Nu!
Danion Vasile: …e una din cele mai tari convertiri de care am citit în viața mea. Vine un mare maestru din India să-și ia discipol în România, îl ia pe acest tânăr, Claudiu Răducu din Timișoara, mama se duce disperată la un duhovnic harismatic de lângă Timișoara și părintele îi zice:
– Stai liniștită, nu mai plânge! A plecat cu ăla în robă portocalie, nu-i așa?
– Da, părinte, cu ăla a plecat!
– Stai liniștită c-o să se întoarcă!
Și la un moment dat ăla-i spune: ”Meditează în plexul solar, în anhata chakra și el aude o voce: ”Nu în plexul solar unde te-a învățat gurul tău! Cheamă în inimă numele Domnului Iisus!”. După aia îi zice vocea respectivă: ”Vezi, că bețișoarele astea parfumate pe care le aprinde gurul tău sunt făcute cu sânge jertfit idolilor!”, o chestie de care eu nu auzisem, n-am citit niciodată așa ceva și-l întreabă:
– E adevărat că bețișoarele astea sunt cu sânge jertfit idolilor?
– Da’ de unde știi?
– Păi, mi-a zis vocea aia care mi-a zis să nu meditez aici, ci să-l chemăm pe Isus.
Și i-a zis maestrul: ”Știi ceva? Uite, rămâi tu cu calea ta spirituală și eu mă întorc în India!”, l-a lăsat în pace pe această tânăr…
Părintele Teologos: Slavă lui Dumnezeu!
Danion Vasile: …care a ajuns să facă o emisiune ortodoxă la Radio Timișoara…
Părintele Teologos: Slavă lui Dumnezeu!
Pe cât de sinceri sunt rătăciții în rătăcirea lor, pe atât de ipocriți suntem noi creștinii
Danion Vasile: …a făcut foarte multe materiale de folos. Dar aici a fost vorba de o lucrare minunată, pentru credința unei mame, fiul ei a scăpat din ghearele înșelării. Acum toți am vrea să ni se apropie copii de Biserică, soții, soțiile, etc, dar e o taină, nu înțelegem de ce se roagă zece și unul se vindecă sau doi se vindecă, Dumnezeu știe cum stă lucrurile. Însă, ceea ce mă doare pe mine într-un fel e că am observat că din păcate pe cât de sinceri sunt rătăciții în rătăcirea lor, pe atât de ipocriți suntem noi, creștinii…
Părintele Teologos: În adevăr!
Danion Vasile: …în privința noastră. Eu ca yoghin, la 17 ani am stat o săptămână fără pâine, fără apă, numai cu aer și puteri demonice, eu ca și creștin n-am stat o săptămână o să postesc fără apă. Bine, unu, că nu e sănătos, dar doi, nici n-am avut râvna asta pentru post. Ori noi nu-i convingem pe cei care stau departe de Biserică fiind noi creștini cu jumătate de măsură.
Părintele Teologos: Călduț!
Danion Vasile: Exact! Noi suntem căldicei. Eu, prietenii, cunoscuții, cei mai mulți suntem căldicei și de asta nu convertim, pentru că Apostolii converteau, aveau o putere, o lucrare de la Dumnezeu pentru tăria credinței lor, care se vedea și în cruce.
Soluția este să punem noi cu adevărat bun început vieții creștine
Când am venit zilele trecute în Athos a fost destul de furtună pe mare și m-am gândit la Sfântul Apostol Pavel, Sfântul Apostol Pavel care s-a scufundat cu corabia n-a zis ”Doamne, sunt apostolul Tău, mărturisitorul Tău, păzește-mă!”, nu! A stat în valuri, s-a luptat cu valurile, ori nouă nu ne place partea asta a vieții creștinilor, nu ne plac furtunile, nu ne place să se spargă corabia. Noi în asta vedem ghinioane, blesteme, pedepse ale lui Dumnezeu. Ori noi nu înțelegem că Hristos ne vrea pe cruce și noi neiubind ortodoxia pătimitoare de care vorbea prea sfințitul Averchie și alți părinți mărturisitori, noi trăim ortodoxia acestei lumi care nu convinge pe nimeni. De asta ajungem să nu mai avem răspunsuri la întrebările celorlalți.
Stăteam de vorbă cu părintele Constantin Coman și i-am pus o întrebare teologică: părinte, m-a întrebat un profesor de religie ceva legat de Scriptură, o întrebare grea, într-adevăr și părintele Coman răspunde: ”Eh, spune-i că noi nu avem răspuns la toate întrebările!”. Și eu mă gândeam că părintele Galeriu zicea: ”Noi avem mai multe răspunsuri decât au ceilalți întrebări!”, din afara Bisericii. Și ajungem ca noi să nu mai dăm răspunsuri nici la ce ține de tradiția Bisericii, fiind o întrebare legată de Noul Testament, iar părintele cu care vorbeam era profesor de Noul Testament. Și dacă ajungem să zicem că nu avem răspunsuri, oamenii nu o să ne mai creadă. Oamenii o să-și dea seama că nu ne luminează același Duh Sfânt care i-a luminat pe Sfinții Apostolilor. Cred că soluția este să punem noi cu adevărat bun început vieții creștine.
Părintele Teologos: Sigur!
Danion Vasile: Citeam aseară că Sfântul Efrem Katunakiotul spunea că în vremurile noastre o să trimită Dumnezeu un nou Ioan Gură de Aur, un nou Hrisostom care să facă față rătăcirilor…
Părintele Teologos: Amin!
Avem o perioadă propice pentru a ne concentra pe duhovnicie
Danion Vasile: …și să atace cu sabia cuvântului rătăcirile contemporane. Și eu mă gândeam ce mă bucură cuvântul acesta, dar nu era firesc să fie așa? Adică mi-am dat seama că aveam și eu o mică îndoială că Dumnezeu parcă ne lasă singuri cu atâtea și atâtea rătăciri. Dar în realitate, așa cum vorbim de atâtea erezii, de răul pe care îl aduce inteligența artificială, cred că ar trebui să ne dăm seama că șansele pe care le are un ortodox în secolul XXI sunt cu multe plusuri față de creștinul de acum 100 – 200 de ani.
Părintele Teologos: Sigur!
Danion Vasile: Noi acum în secolul XXI avem o mulțime de cărți duhovnicești, putem să citim cărțile sfinților din vechime, părinților contemporani, nu doar Sfânta Scriptură, tâlcuiri ortodoxe la Sfânta Scriptură. Avem icoane făcătoare de minuni și copii de pe icoane făcătoare de minuni, s-a umplut nu doar România, s-a umplut întreaga lume până în Australia, până în America, cu icoane sau copii ale icoanelor făcătoare de minuni.
Părintele Teologos: Și mai ales că avem o anumită stabilitate și o anumită pace, hai să spunem așa, nu știu cât timp o să o mai avem, care în orice caz ne permite să ne concentrăm nu pe muncă, nu pe ieșitul la război, nu pe nimic, ci să ne putem concentra pe duhovnicie și noi nu ne concentrăm pe duhovnicie.
”Creștinul care se teme de moarte nu crede în Înviere!”
Danion Vasile: Tocmai, e o șansă! Din păcate în perioada covidului foarte mulți creștini au pierdut examenul respectiv pentru că Hristos ar fi vrut să înțelegem cât de zadarnică e viața aceasta și să ne depunem toate eforturile pentru dobândirea mântuirii și în realitate nu s-a întâmplat așa. Am ținut o conferință la o mănăstire și am dat un citat din Sfântul Ioan Gură de Aur care zice: ”Creștinul care se teme de moarte nu crede în Înviere!”. N-am spus asta eu, am citat din Sfântul Ioan Gură de Aur și la sfârșit vine un tânăr și zice: ”Dar ce cuvânt dur a spus! Nu vă dați seama că mulți din oamenii de față se tem de moarte? Ce înseamnă, că nu cred în Înviere?”. Zic, ”Nu știu! Eu doar am reprodus cuvântul Sfântului Ioan Gură de Aur!”.
Dar ne aflăm în situația în care Dumnezeu ne-a dat într-adevăr acest interval de timp în care noi să punem pe primul plan mântuirea, avem atâta sobor de sfinți în secolul XX, mari făcători de minuni… Deci ne uităm, da, au fost mari rătăciri în secolul XX, dar căutați sfânt ca sfântul Porfirie!…
Părintele Teologos: Sigur!
Danion Vasile: …în vremurile de demult. Ziceau un părinte, Teoclit Dionisiatu, că dacă am aduna minunile din sinaxarele vechi și am pune pe cântar doar minunile făcute de Sfântul Nectarie, sunt mai multe cele făcute de Sfântul Nectarie!
Părintele Teologos: Probabil!
Danion Vasile: Adică, bine în realitate nu se scriau mărturiile…
Părintele Teologos: Da, da! Multe s-au pierdut!
În vremurile noastre Dumnezeu face o mulțime de minuni ca noi să ne schimbăm viața
Danion Vasile: Dar ideea e că în vremurile noastre Dumnezeu face o mulțime de minuni ca noi să ne schimbăm viața și să dobândim Duhul Sfânt. Adică, e ridicol că ajung sectanții, protestanți, neoprotestanții să vorbească de Duhul Sfânt pe care nu-L cunosc, iar noi, fii ai Bisericii, să nu cunoaștem lucrarea Duhului Sfânt, să nu mergem pe calea învierii lăuntrice. Ceea ce mă doare e că e ușor să le explicăm ceilalți de ce e greșit horoscopul, de ce e greșit să crezi în reîncarnare și e mult mai greu să-i ajutăm pe oameni și să ne ajutăm pe noi să trăim în ortodoxia adevărată.
Vorbeam cu un ierarh român din străinătate și i-am spus că pentru mine să mă lepăd de yoga și să devin ortodox a fost mai ușor decât să renunț la o ortodoxie fixistă cu împărtășanie rară și să mă apropii de învățătura părinților…
Părintele Teologos: De viața…
Danion Vasile: …privitoare la împărtășania continuă, împărtășania deasă. E mai ușor să te lași de yoga decât să renunți la un idol pe care ți l-ai făcut. M-am spovedit la un părinte cu viață sfântă, Iulian de la Flămânda, unul din sfinții închisorilor și mi-a zis: ”Împărtășește-te des!”. Nici sfatul unui sfânt nu a reușit să mă convingă pe mine să renunț la o ortodoxie fixistă încadrată în false canoane pentru că învățătura canonică e în sprijinul desei împărtășanii, nu al rarei împărtășanii.
Părintele Teologos: Evident! Deci, oameni buni, nu scăpați! Deci, dacă vreți să fiți fericiți trebuie să aveți, să avem zel, trebuie să avem determinare, trebuie să avem curaj. Fraților, adică sigur, trebuie să fie inimă iubitoare, inimă pufoasă, smerenie, pace, blândețe, toate astea, dar fraților, știți că e ca și la rugby, când se aruncă ăla să meargă să marcheze eseul, așa trebuie să ne ducem! Deci nu trebuie să fim căldicei, nu trebuie să fim cu jumate de măsură, nu trebuie să fim creștini de fotoliu, fraților, ferească bunul și Sfântul Dumnezeu! Trebuie să fim cu tot zelul, să fim arzânzi, să mergem înainte, da?
Să urmăm exemplul Sfântului Apostol Pavel
Vedeți Sfântul Apostol Pavel, ce o făcut omul ăsta, nu? Care era mărunțel, foarte probabil că aveau o gravă problemă cu ochii, care pe vremea respectivă vă dați seama, era ceva extraordinar de grav, pentru că el trebuia să călătorească atât, plus că trebuia să scrie. Sigur că întotdeauna era însoțit și în marea majoritate…
Danion Vasile: De multe ori dicta.
Părintele Teologos: De multe ori dicta, asta vreau să spun. Deci, scrierile lui sunt dictate de el și uneori chiar se semnează.
Danion Vasile: Cu mâna mea, Pavel…
Părintele Teologos: Cu mâna mea, Pavel, doar semna cu mâna lui pentru că nu putea să scrie că nu vedea bine. Și chiar uneori scrie Tertius, ”Eu, Tertius care am scris epistola vă îmbrățișez”. Adică, epistola era scrisă de altcineva. Deci, gândiți-vă, un om aproape orb, care a făcut această lucrare, de ce? Pentru că-L iubea pentru Dumnezeu și cum spuneam, se ducea cu zel, cu determinare, cu decizia să facă treaba asta. Asta trebuie făcut!
Sigur că trebuie să dăm pomelnice și trebuie să dăm mai departe, dar cum să spun, noi rugându-ne, voi dormind, nimic nu se face! Cu mult drag vă spun asta și dacă trăim o viață așa, căldicea, atunci bineînțeles că se spune că ”Dar de ce n-au dreptate și yoghinii, de ce nu au dreptate și New Age-iștii, de ce nu au dreptate radiesteziștii?” și așa mai departe și atunci facem un sincretism care ne duce într-o chircire existențială, ferească Bunul Dumnezeu! Într-o tristețe și într-o lume cenușie, ferească Bunul și Sfântul Dumnezeu! Deci, curaj că se poate! Așa să ne ajute Bunul Dumnezeu!
Pentru rugăciunile Sfinților Părinților noștri, Doamne, Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi, Amin!
Danion Vasile: Amin!
Pentru alte mărturii puternice despre întoarcerea din spiritualitatea New Age la Hristos, puteți vedea și interviurile: Fost luciferian avertizează despre pericolele spiritualității New Age și Un influent guru New Age Îl întâlnește pe Iisus.
Întrebări frecvente
New Age („Noua Eră”) este un curent sincretist care promite iluminare și putere prin forțe proprii, fără Hristos ca Mântuitor. Include yoga, reîncarnare, radiestezie, astrologie și chiar pseudo-spiritualitate bazată pe inteligența artificială.
AI mimează empatia și înțelegerea perfectă, dar nu are dragoste, conștiință sau har dumnezeiesc. Creează dependență și înlocuiește relațiile reale, ducând la depresie și chiar sinucidere în cazuri extreme.
Da. Diavolul lucrează azi mai perfid: vrăjitoarele moderne au cabinete pline de icoane și aghiazmă, dar sursa puterilor lor este demonică. Vindecă uneori pentru a atrage sufletele.
Spovedanie curată și regulată, Împărtășanie deasă (cu binecuvântare), aghiazmă, rugăciune stăruitoare, lepădare explicită de rătăciri și arderea obiectelor suspecte.
Nu. Biserica condamnă clar astrologia și reîncarnarea. Viața omului este liberă și unică; după moarte urmează Judecata, nu cicluri de reîncarnări.
Din lipsa cunoașterii vii a Scripturii și Tradiției, din căldicie duhovnicească și din căutarea unui „adevăr convenabil” în loc de Adevărul lui Hristos.
Viață ortodoxă autentică: spovedanie sinceră, împărtășanie deasă, rugăciune neîncetată, citirea Scripturii și a Sfinților Părinți, lepădarea clară de orice rătăcire și zel pentru mântuire.
Pomelnice online și donații
Doamne ajută!
Dacă aveți un card și doriți să trimiteți pomelnice online și donații folosind cardul dumneavoastră, sau/și să susțineți activitatea noastră filantropică, inclusiv acest site, vă rugăm să introduceți datele necesare mai jos pentru a face o mică donație. Forma este sigură – procesatorul de carduri este Stripe – leader mondial în acest domeniu. Nu colectăm datele dvs. personale.
Dacă nu aveți card sau nu doriți să-l folosiți, accesați Pagina de donații și Pomelnice online .
Ne rugăm pentru cei dragi ai dumneavoastră! (vă rugăm nu introduceți detalii neesențiale precum dorințe, grade de rudenie, introduceri etc. Treceți DOAR numele!)
Mai ales pentru pomelnicele recurente, vă rugăm să păstrați pomelnicele sub 20 de nume. Dacă puneți un membru al familiei, noi adăugăm „și familiile lor”.
Dumnezeu să vă răsplătească dragostea!









2 Comments
Mulțumim părinte! Cred că încă trebuie multe materiale de tipul acesta. Ați spus la un moment dat ” se revelează omului (..)în Biserică sau legat de Biserică” iar legat de această exprimare: “legat de Biserică” eu am văzut în social media niște persoane care mergeau la slujbe ca să ia “energie”, sau ceva de genul acesta, ceva oricum dubios, și ziceau că ajută oamenii cu această energie. Trebuie avută multă grijă pentru că oamenii își pierd discernământul și nu mai deosebesc Biserica lui Dumnezeu de niște afaceri cu tot felul de psihologi și terapii cu îngeri și alte înșelătorii.
Dumnezeu sa va tina sanatosi!….